شاتل فضایی

خیر نظرات
فایل آماده دانلود میباشد کد مستند: 5109
در ژانویه ۱۹۷۲ پرزیدنت نیکسون (رئیس جمهوری آمریکا) یک هدف جدید برای آمریکا تعیین کرد: ساخت وسیله‌ای برای دسترسی همیشگی به فضا که از همه گزینه‌ها کم هزینه‌تر باشد. برای رسیدن به این هدف، مهندسان «ناسا» می‌باید یک سیستم انقلابی حمل و نقل فضایی طراحی می‌کردند. کلیدی‌ترین و مشکل‌ترین ویژگی مورد نظر، ساخت این وسیله به شکلی بود که قابلیت استفاده دوباره داشته باشد.

دانلود این مستند:

5109.mkv

5109.mkv
قیمت: +2800 تومان
برای دانلود این مستند؛ روی دکمه زیر کلیک نمایید. پس از پرداخت آنلاین؛ لینک دانلود برای شما به نمایش در خواهد آمد. مدت اعتبار لینک دانلود 48 ساعت میباشد.
برگشت به مجموعه: مهندسی‌ فضا

"این داستان شگفت‌انگیز مهندسانی است که با نوآوری‌ و تلاش خود توانستند اولین فضاپیمای تاریخ با قابلیت استفاده دوباره را بسازند: شاتل فضایی.
در ژانویه ۱۹۷۲ پرزیدنت نیکسون (رئیس جمهوری آمریکا) یک هدف جدید برای آمریکا تعیین کرد: ساخت وسیله‌ای برای دسترسی همیشگی به فضا که از همه گزینه‌ها کم هزینه‌تر باشد. برای رسیدن به این هدف، مهندسان «ناسا» می‌باید یک سیستم انقلابی حمل و نقل فضایی طراحی می‌کردند. کلیدی‌ترین و مشکل‌ترین ویژگی مورد نظر، ساخت این وسیله به شکلی بود که قابلیت استفاده دوباره داشته باشد.
برای روبرو شدن با این مبارزه‌ی سخت، مهندسان طرح دستگاهی بسیار نوآورانه و انقلابی به نام شاتل فضایی را ارائه کردند. طراحی این فضاپیما چهار ویژگی اصلی داشت: مدارگرد بالدار، موتور اصلی شاتل فضایی، سوخت رسانی با مخزن خارجی سوخت که اندازه‌ی بزر‌گ‌تر از مجسمه آزادی بود، و سرانجام بزرگ‌ترین موتورهای رانشی آن زمان.
طراحی موتورهای اصلی سوخت مایع این موشک بسیار مشکل بود و حتا در طی چند آزمایش اولیه پیش از آنکه مهندسان متوجه مشکل شوند، منجر به آتش‌سوزی و انفجار شد. اما برای دست پیدا کردن به هدف کلیدی یعنی قابلیت استفاده‌ی مجدد، آن‌ها باید صفحه‌هایی می‌ساختند که بتواند حرارت حدود ۱۷۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند. راه حل آنها به کارگیری ده‌ها هزار قطعه سرامیک سبک بود که می‌توانست حرارت را به سرعت دفع کند. اما متصل کردن این قطعات به مدارگرد در طی فشار ناشی از پرواز یک مشکل اساسی را آشکار کرد… سرانجام در دوازدهم آوریل سال ۱۹۸۱، دوران جدیدی از پروازهای فضایی آغاز شد. «کلمبیا»، همراه با دو فضانورد به نام‌های «باب کریپن» و «جان یانگ» وارد مدار زمین شد. در ادامه و پس از این موفقیت، «ناسا» سه مدارگرد دیگر هم ساخت. در طی سال‌های بعد آن، این ماشین‌های بی‌نظیر برخی از مهم‌ترین دستاوردهای فضایی آمریکا را رقم زدند و به این ترتیب رویای دسترسی همیشگی به فضا محقق شد. اما ساخت پیچیده‌ترین ماشین تا آن زمان خطر خرابی و شکست را بیشتر می‌کرد و به شکل غم‌انگیزی «ناسا» دو شاتل و چهارده فضانورد را از دست داد. پس از هر فاجعه، مهندسان با تلاش و تعهد راه حل‌هایی برای خطاها پیدا کردند تا شاتل را برای پرواز آماده کنند. با وجود آنکه شاتل یک شاهکار مهندسی بود اما واقعیت این است که پرواز شاتل فضایی کار خطرناکی است که امروز دیگر کسی حاضر به انجام آن نیست. در سال ۲۰۱۱ و پس از سی سال، این ناوگان بازنشسته شد. امروز، شاتل‌های فضایی موجود در موزه‌های آمریکا مانند موزه ملی هوافضای اسمیتسونین و موزه فضایی نگهداری می‌شود. این فضاپیماها همواره یادآور تعهد و روحیه و تلاش افرادی هستند که زندگی‌شان را وقف تحقق این رویا کردند."

برای این مستند هنوز نظری ارسال نشده است
ایستگاه فضایی
IMAGE
ارائه مستندها روی هارد
- با توجه به درخواست های مکرر بازدید کنندگان برای ارائه مستندهای موجود در آرشیو روی هارد ؛ به اطلاع میرساند فروشگاه تی وی مستند افتخار دارد آرشیو غنی مستندهای خود را بر روی هارد و حافظه های جانبی در اختیار علاقه مندان قرار دهد. با توجه به مزیت های بیشمار ارائه مستندها روی هارد از جمله :1 - پایداری و ماندگاری بیشتر اطلاعات بر روی هارد... ادامه مطلب...
IMAGE
راه اندازی بخش پرسش های کاربران
- از این پس با ورود به این بخش میتوانند پاسخ کلیه سوال های خود را بیابید. در صورتی که سوال شما بین پرسش ها موجود نبود ؛ میتوانید آنرا اضافه نمایید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند. . . . برای ورود به بخش پرسش های کاربران اینجا کلیک کنید یا از منوی بالای سایت FAQ را انتخاب نمایید. ادامه مطلب...

آمار مستندها تا این لحظه

تعداد مجموعه ها: 407
تعداد مستندها: 4192
مشتریان: 3307
سفارشات: 7578

با ما در تماس باشيد

برای اطلاع از جدیدترین

برنامه های مستند manoto

؛ ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 
 

ورود به سایت

تمام حقوق برای TVmostand محفوظ است.

بالا