مستند مجموعه کامل دنیای سگ ها

مستند “دنیای سگ ها” خلاصه ای از معرفی نژادهای مختلف سگ ها از Golden Retriever تا Pug است ، این مستند نژادهای برتر را از نظر ویژگی های رفتاری ، تاریخ ژنتیک ، مشهورترین نمونه ها و مهمترین دانستنی ها مورد بررسی قرار می دهد. این مجموعه شامل همه آن چیزی است که باید در مورد سگ مورد علاقه خود بدانید.

 

توضیحات

مستند “Dogs 101” یک مجموعه مستند بسیار دیدنی است که توسط شبکه animal planet تولید شده است.

نگاهی زیبا به زندگی با وفا ترین و مهربان ترین دوستان انسان ها !

همه نژادهای سگ را با سابقه ، سلامت ، ویژگی ها و موارد دیگر بشناسید. در این مجموعه مستند بینظیر مربیان سگ و کارشناسان پرورش و تربیت سگ، مزایا و معایب نژادهای مختلف سگ را بررسی میکنند

مستند “دنیای سگ ها” خلاصه ای از معرفی نژادهای مختلف سگ ها از Golden Retriever تا Pug است ، این مستند نژادهای برتر را از نظر ویژگی های رفتاری ، تاریخ ژنتیک ، مشهورترین نمونه ها و مهمترین دانستنی ها مورد بررسی قرار می دهد. این مجموعه شامل همه آن چیزی است که باید در مورد سگ مورد علاقه خود بدانید.

این مجموعه مستند در سال 2014 توسط شبکه تلویزیونی منوتو با عنوان ” مستند دنیای سگ ها” به زبان فارسی دوبله و پخش گردید.

مجموعه کامل دنیای سگ ها

گسترده‌ترین دانشنامه‌ی مربوط به سگ ها در تلویزیون!

با وجود بیش از ۸۰۰ گونه‌ی شناسائی شده از سگ ها در سرتاسر دنیا، نژادهای تحسین شده، جسور و دارای ویژگی‌هائی غافلگیر کننده را بررسی خواهیم نمود.

طی این مجموعه که دربرگیرنده‌ی گزارشی تصویری از نژادهای محبوب همه، از “ایردیل تریر” گرفته تا “زوچون” خواهد بود، ۵۰ گونه‌ی برتر از سگ ها را از دیدگاه ویژگی‌های رفتاری، تاریخچه‌ی ژنتیکی، مشهورترین نمونه‌های موجود و جذاب‌ترین نکات مرتبط، مورد بررسی قرار خواهیم داد…

برخی از نژارهایی که در این برنامه مورد بررسی قرار میگیرند عبارتند از :

لبردور – چیواوا – پودل – سگ شکاری – بولداگ فرانسوی – تازی بست – سنت برنارد – شارپی – تریر بوستون – رات ویلر – گلدن ریتریور – پمبروک ولش کورگی – ویشلا – جک راسل – ژرمن شپرد – لباکسر – نیوفاندلند – داکس هاند – بیشون فریزه – بیگل – آیریش ستر – وست هایلند وایت تریر – ویپت – مینیاتور پینچر – دوبرمن – شی تزو – بلاد هاند – رودیژین ریچبک – یورکشایر تریر – گریت دین – کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل – کولی – انگلیش بولداگ – انگلیش اسپرینگر اسپانیل – وایر فاکس تریر – آکیتا – مالتیز – پاگ – سافت کوتد ویتون تریر – وایمارینر – سیبرین هاسکی – هاوانایز – پامرنیان – دالمشن – جرمن شورتهیرد پوینتر

این مجموعه تا امروز به صورت یک مجموعه 24 قسمتی توسط شبکه تلویزیونی manoto دوبله و پخش شده است.

اطلاعات تکمیلی مستند دنیای سگ ها

عنوان اصلی : Dogs 101
کارگردان: ستارگان : , سال تولید: 2011
کشور: USA
کمپانی تولید کننده : Animal planet
تعداد اپیزود: 24 قسمت
صدا / زیر نویس: دوبله فارسی

مجموعه کامل دنیای سگ ها

معرفی اپیزودهای مجموعه کامل دنیای سگ ها

این مجموعه مستند دیدنی شامل 24 اپیزود به شرح زیر میباشد:

دنیای سگ ها ۱ – ۱

آیا این سگ می تواند بخواند ؟ آیا کوچکترین سگ دنیا با این روباه هم خانواده است ؟ آیا این نژاد می تواند بهتر از اردک شنا کند ؟ از بهترین دوست انسان تجلیل می کند .
این جا لبردور , چیواوا , پودل و ایردل تریو داریم .
با سگی که صدای خرخر اون از همه بالاتر هست شروع می کنیم .
در این قسمت ( بولداگ فرانسوی , ایردل تریو , لبردور , چیواوا و پودل )

دنیای سگ ها ۱ – ۲

آیا این سگ با گوش های خود بو می کند ؟ چرا این سگ برعکس عطسه می کند ؟ آیا این سگ سقوط بهمن را از قبل حس می کند ؟ چرا چین و چروک و یک مجله این سگ را از انقراض نجات داد ؟ برنامه ی دنیای سگ ها برای بهترین دوست انسان است .
امروز سگ ها ی تازی بست , سنت برنارد , شارپی و تریربوستون را داریم و با سگی شروع می کنیم که نرخ بیمه را افزایش می دهد .
نام او رات وایر است .

دنیای سگ ها ۱ – ۳

آیا این نژاد بهترین رقصنده ی چهار پاست ؟ آیا این پسر کوچولو می تواند از همه ی سگ ها جلو بزند ؟ آیا این سگ آرام ترین نژاد است ؟ آیا ممکن است این نژاد مثل گربه حرکت کند و بوی سگ نداشته باشد ؟ دنیای سگ ها از بهترین دوست انسان قدردانی می کند .
سگ های امروزی گلدن ریتریور , پمبروک , ولش کلگی , ویشلا و جک راسل می باشد .
این برنامه را درباره ی سگی از قویترین آرواره ها در میان سگ ها است شروع می کنیم یعنی جرمن شپرد .

دنیای سگ ها ۱ – ۴

آیا اسم این نژاد به عنوان یک نگهبان بین المللی ثبت شده است ؟ آیا این سگ واقعا در یک سبد دور گردن مثل یک جواهر حمل شده است ؟ دنیای سگ ها از بهترین دوست انسان تجلیل می کند .
امروز باکسر , نیوفاندلند , داکس هاند و بیشون فریزه را داریم و با سگ شکاری یعنی بیگل شروع می کنیم .

دنیای سگ ها ۱ – ۵

ریچارد نیکسون چه نژادی از سگ را به شهرت رساند ؟ آیا این نژاد می تواند پشت سرش را ببیند یا صدای پارس این نژاد را از زیر زمین هم شنیده می شود ؟ کدام اول به وجود آمده است دوبرمن یا مینیاتورپینچر ؟ دنیای سگ از بهترین دوست انسان تجلیل می کند .
امروز آیدیش ستر , وست هایلند , وایت تریر , ویپ و مینیاتورپینچر .
با سگی که برای مأمور مالیات پرورده شده شروع می کنیم یعنی دوبرمن .

دنیای سگ ها ۱ – ۶

آیا این سگ الهام بخش یک ملت بوده است ؟ آیا این نژاد ثروتمندترین سگ روی زمین است ؟ آیا این بهترین سگ آپارتمانی در دنیاست ؟ آیا این نژاد قادر به پرش از هواپیماست ؟ برنامه ی دنیای سگ ها از بهترین دوست انسان تجلیل می کند .
امروز آکیتا , مالیتز, پاگ , سافت کوتد ویتون تریر را در برنامه داریم و با سگی شروع می کنیم که نام او وایمارنیر است .

دنیای سگ ها ۱ – ۷

آیا ممکن است این سگ بدون هیچ لکی بدنیا آمده باشد ؟ آیا زوزه ی این نژاد از دورترین فاصله شنیده می شود ؟ آیا این نژاد در هنگام انقلاب کوبا از این کشور گریخت ؟ آیا این نژاد به یک نفر کمک کرد تا کلیسا را نقاشی کند ؟ برنامه ی دنیای سگ ها از بهترین دوست انسان تجلیل می کند .
امروز سیبرین هاسکی , هاوانایز , پامرنیان و دالمشن را در برنامه داریم و با سگی شروع می کنیم که از هر سگ دیگری بالاتر می پرد نام او جرمن شورتهیرد پوینتر می باشد .

دنیای سگ ها ۱ – ۸

اوباما تصمیم های بزرگ زیادی گرفته اما انتخاب اولین سگ یکی از قابل توجه ترین تصمیماتی است که او تا به حال گرفته .
گشتن دنبال اولین سگ اصلا کاری آسانی نیست .
آیا سگ باراک اوباما مانند سگ رونالد ریگان که بر اثر یک تصادف عجیب می خواست از بین برود شد یا شبیه سگی می شود که اشک رئیس کل را درآورد ؟ آیا سگ جدید اوباما هم مانند سگ ژرمن شپرد فرانکلین روزولت شلوار اشخاص عالی رتبه را پاره می کند ؟ یا از بزرگترین اشتباهی که پرزیدنت جانسون درباره ی سگ پیترش مرتکب شد درس می گیرد ؟ امروز ما نگاهی می اندازیم به سگ هایی که کاخ سفید خانه آنها بوده .
نگاهی رئیس جمهورانه به دنیای سگ ها .

سگ های مد روز

سالیان درازی است که صاحبان سگ ها با سوالی ساده مواجه هستند , اصیل یا دورگه؟ برای بسیاری اصالت به معنی کمال است .
سگ ها به منظور خصوصیات ویژه ای که دارند پرورش داده می شوند .
سگ های دورگه یا به عبارت دیگر تصادف طبیعت هم به همین شکل می باشند .
ولی سگی پیدا شده است که تمام قوانین را زیر پا گذاشته است .
سگ های دورگه از پیوند دو نژاد مختلف از سگ های اصیل به وجود می آیند و اسم های آن ها شبیه به اسم هایی است که در کتاب های هری پاتر نوشته شده است .

دنیای سگها ۲ – ۱

کدام نژاد، جهت شکار جانوران موذی در سواحل صخره‌ ای اسکاتلند پرورش داده شده بود؟ کدام گونه، می‌تواند در دمائی تا ۷۰ درجه زیر صفر، دوام آورد؟ کدام نژاد، کار خود را به عنوان کمکی برای ماهیگیران در دریا آغاز کرد؟ کدام سگ، می‌تواند وزنی ده برابر بیش از وزن خود را بکشد؟ و کدام سگ، توسط پیکاسو در یک اثر مدرن هنری مورد استفاده قرار گرفته است؟ این پرسش‌ ها، در کنار مواردی دیگر، در این قسمت از مجموعه‌ ی “دنیای سگ‌‌ ها” پاسخ داده خواهند شد، مجموعه‌ ای که مواردی مرتبط با بهترین دوست انسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
در این برنامه با نژادهای “پورچوگیز واتر داگ”، “برنیز مانتن داگ”، “الاسکان مالاموت”، “افگان هاند” و “کرن تریر” آشنا خواهیم شد.
این سگ‌ها، از مزرعه تا روی صحنه، شما را با پشتکار و استعداد خود شگفت‌ زده خواهند کرد.

دنیای سگها ۲ – ۲

کدام سگ، هدیه‌ ای از طرف شخص “دالای لاما” بوده است؟ کدام سگ، به عنوان باهوش‌ ترین گونه‌ ی موجود در دنیا شناخته می‌شود؟ کدام سگ، یکی از معدود گونه‌ های دارای غدد تعریق است؟ کدام نژاد، رکورد بزرگترین سگ دنیا را در اختیار دارد؟ و کدام سگ، در کاخ‌ های سلطنتی “چارلز اول”، “کاترین کبیر”، “ملکه آن” و “ملکه ویکتوریا” حضور داشته است؟ این پرسش‌ ها، در کنار مواردی دیگر، در این قسمت فوق‌العاده از مجموعه‌ ی “دنیای سگ‌‌ ها” پاسخ داده خواهند شد، مجموعه‌ ای که مواردی مرتبط با بهترین دوست انسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
در این برنامه با نژادهای “بوردر کولی”، “چاینیز کرستد”، “انگلیش مستیف”، “ایتلین گری هاند” و “لازا اپسو” آشنا خواهیم شد.

دنیای سگها ۲ – ۳

کدام سگ دو رگه، تنها گونه‌ ی دارای توانائی همزمان پارس کردن و زوزه کشیدن به شمار می‌آید؟ کدام نژاد دورگه، مورد توجه “جو بایدن” و “تایگر وودز” بوده است؟ کدام نژاد دورگه، مشکل‌ترین تربیت‌پذیری را دارد؟ کدام نژاد دورگه، حاصل پیوند میان “کاوالیر کینگ چارلز اسپنیل” و “بیکون فریز” بوده است؟ و کدام سگ دورگه، حاصل پیوند دو مورد از کوچکترین نژادهای سگ بوده است؟ این پرسش‌ ها، در کنار مواردی دیگر، در این قسمت از مجموعه‌ ی “ دنیای سگ‌‌‌ ها” پاسخ داده خواهند شد، مجموعه‌ ای که مواردی مرتبط با بهترین دوست انسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
در این قسمت ویژه‌ ی بررسی نژادهای دورگه، با گونه‌های “لبرادودل”، “پاگل”، چایوینی”، “گلدن دودل”، “کاواچون” و “چورکی” آشنا خواهیم شد.

دنیای سگها ۲ – ۴

کدام نژاد، گنجینه‌ ای ملی در فنلاند به شمار می‌آید؟ کدام گونه‌ی کمیاب، می‌تواند مارهای مرگبار کبرا را بترساند؟ کدام سگ دارای موهای بافته شده، از مهارتی فراوان در هدایت گوسفندان برخوردار است؟ کدام گونه، جد تمامی سگ‌ های آبی به شمار می‌آید؟ کدام نژاد بی‌ مو، در گذشته به عنوان کیسه‌ ی آب گرم مورد استفاده قرار می‌گرفته است؟ و کدام سگ، می‌تواند سرش را ۳۶۰ درجه بچرخاند؟ این پرسش‌ ها، در کنار مواردی دیگر، در این قسمت از مجموعه‌ ی “دنیای سگ‌‌‌‌ ها” پاسخ داده خواهند شد، مجموعه‌ای که مواردی مرتبط با بهترین دوست انسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
در برنامه‌ی ویژه‌ی امروز، با نژادهای “پولی”، “تای ریجبک”، “لاگوتو رومانولو”، “پرووین اینکا ارکید”، “نیو گنی سینگینگ داگ” و “کاربین بر داگ” آشنا خواهیم شد.

دنیای سگها ۲ – ۵

واژه‌ ی “زشت”، چطور در مورد یک سگ تبدیل به “جذاب” می‌شود؟ کدام گونه‌ ی پهن سر، قدمتی بیشتر از دیگران دارد؟ آیا رابطه‌ ای ژنتیکی میان بی‌موئی و بیماری‌ های دندانی در سگ‌ ها وجود دارد؟ کدام نژاد، رکورد بلند ترین زبان را در اختیار دارد؟ کدام گونه، برنده‌ی رقابت‌ های انتخاب زشت‌ ترین سگ دنیا طی دهه‌ ی گذشته بوده است؟ این پرسش‌ ها، در کنار مواردی دیگر، در این قسمت از مجموعه‌ ی “دنیای سگ‌‌‌‌‌ ها” پاسخ داده خواهند شد، مجموعه‌ ای که مواردی مرتبط با بهترین دوست انسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
در برنامه‌ ی ویژه‌ ی امروز که مختص سگ‌ های زشت است، با سگ‌ هائی فوق‌العاده زشت و در عین حال جذاب، آشنا شده و برنده‌ ی رقابت‌ های امسال زشت‌ ترین سگ دنیا را نیز خواهیم شناخت.

دنیای سگها ۲ – ۶

آیا از دیدگاه بیولوژیکی، دلیلی برای علاقه‌ ی انسان به توله‌ های سگ وجود دارد؟ دوران بارداری سگ‌ ها چه مدت بوده و میانگین اندازه‌ ی نوزادشان، چقدر است؟ توله‌ ها، چه زمانی برای اولین بار توانائی دیدن و شنیدن را پیدا می‌کنند؟ توله‌ ها، چه زمانی دندان‌ های شیری خود را از دست می‌ دهند؟ روش‌های ساده‌ ی آزمودن خلق و خوی طبیعی توله‌‌ ها چیست؟ بهترین روش برای تربیت یک توله کدام است؟ چگونه می‌توان از جویدن اجسام توسط توله‌ های جلوگیری کرد؟ مزایای آموزش توله‌ ها برای استراحت در فضائی مخصوص و جعبه مانند چیست؟ مناسب‌ ترین زمان برای شروع آموزش‌ های ابتدائی به سگ کدام است؟ این پرسش‌ ها، در این قسمت ویژه از مجموعه‌ ی “دنیای سگ‌‌‌‌‌‌ ها” پاسخ داده خواهند شد، مجموعه‌ ای که مواردی مرتبط با بهترین دوست انسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.
ما قدم به قدم، هرآنچه را که لازم است در مورد توله‌ های سگ بدانید، دراختیارتان قرار خواهیم داد، از از ویژگی‌ های اساسی زیستی گرفته تا انتخاب توله سگی مناسب براساس شرایط زندگی و چگونگی آماده کردن خانه‌ تان برای ورود توله‌ ی جدید.
صحبت‌ های متخصصین ما را در مورد تمامی جنبه‌ های مربوط به توله‌ ها، از دست ندهید.

دنیای سگ ها ۳ – ۱

با نژادهای “آیریش ولف هاند”، “امریکن پیتبول تریر”، “گوردون ستر”، “سیلکی تریر”، “واندر داگز”، “کاکر اسپنیل” و “پاپیون” آشنا شوید.

دنیای سگ ها ۳ – ۲

با نژادهای “باسنجی”، “بول مستیف”، “شتلند شیپداگ”، “کاتن دی تولر”، “واندر داگز”، “گریت پایرنیز” و “امریکن اسکیمو” آشنا شوید.

دنیای سگ ها ۳ – ۳

زبون این سگ چطور می‌تونه زندگی یک نفر رو نجات بده؟ آیا این نژاد یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ شناخته‌شده توسط انسان‌هاست؟ آیا این نژاد، پرافتخارترین نژاد سگ تاریخه؟ آیا این نژاد برای صنعت سرگرمی، محبوب‌ترین نژاد سگه؟ آیا این سگ شامه‌‌ی خاصی برای پیدا کردن لاک‌پشت‌ها داره؟ سگ‌شناسی مقدماتی، برنامه‌ایه در تجلیل از بهترین دوست انسان.
در برنامه‌ی امروز، این نژادها رو بررسی می‌کنیم: کاردیگن ولش کورگی، بویکین اسپانیل، بول تریر، سالوکی و نورویچ تریر.
اما برنامه رو با بررسی نژادی شروع می‌کنیم که یک رگه‌اش به دینگوی وحشی استرالیایی برمی‌گرده: سگ گله‌

دنیای سگ ها ۳ – ۴

آیا شهرت این نژاد به صدای شبیه آوازش برمی‌گرده؟ آیا یک رئیس‌ جمهور این نژاد رو نامگذاری کرده؟ آیا تربیت این نژاد از تمام نژادها سخت‌تره؟ چرا دم این سگ، لخته؟ آیا این سگ می‌تونه سریعتر از اسب‌های مسابقه بدوه؟ سگ‌شناسی مقدماتی، برنامه‌ایه در تجلیل از بهترین دوست انسان.
در برنامه‌ی امروز، این نژادها رو بررسی می‌کنیم: سموید، رت تریر، شیبا اینو، آیریش واتر اسپانیل، و گری‌هوند.
اما در ابتدا با نژادی آشنا می‌شیم که وزن خزش ممکنه به ۷ کیلوگرم برسه: نژاد کوموندور.

دنیای سگ ها ۳ – ۵

شما سگهایی با آرواره‌های بزرگ، پنجه‌های عظیم و بدن‌های عضلانی رو دوست دارین؟ یا سگهایی با لبخند ملیح، پاهای ظریف و بدن‌هایی به وزن پر؟ به عبارت دیگه، شما طرفدار سگهای بزرگ هستین یا سگهای کوچک؟ در این برنامه‌ی ویژه از مجموعه‌ی “سگ‌شناسی مقدماتی”، به سگهای بزرگ و کوچک می‌پردازیم.
کدوم نژاد سگها از همه بزرگتر و کدوم نژاد از همه کوچکتر هستن؟ چرا بعضی سگها غول‌پیکر و بعضی فسقلی هستن؟ سندروم سگهای کوچک، یعنی چی و چرا بعضی از سگهای غول‌پیکر فکر می‌کنن دست‌آموز هستن؟ علاوه بر این، بعضی نژادهای بزرگ و کوچک رو معرفی می‌کنیم که ممکنه هیچوقت اسم‌شون رو نشنیده باشین.
نژادهایی مثل سگهای کوچک کویکرهوندجه، اجداد اکثر نژادهای غول‌پیکر امروز، ماستیف تبتی، سگهای کوچک دندی دینمونت تریر، سگهای بزرگ لئون‌برگر، و سگهای کوچک آفن‌پینشر.
همینطور برای اولین بار خواهیم دید که وقتی بزرگترین نژاد سگ دنیا رو در کنار کوچکترین نژاد قرار بدیم چه اتفاقی می‌افته.
اما برنامه رو با پرداختن به این سوال‌ها شروع می‌کنیم که چطور می‌شه بعضی از سگها اینقدر بزرگ و بعضی سگها اینقدر کوچک هستن؟

دنیای سگها ۴ – ۱

بهترین دوست جان اف کندی پسر، این بود؟ این راکی دنیای سگهاست؟ چرا این نژاد پشت سر گوسفندها راه میره؟ آیا این نژاد به شلخته ­ترین اسپانیل معروفه؟ آیا این سگ میتونه به عقب عطسه کنه؟ برنامه­ ی دنیای سگها بزرگداشت بهترین دوست انسان رو برگزار می­کنه.
در برنامه­ ی امروز با نژادهای کنعان، “بریارد”، “کانان داگ”، “دوگو آرجنتینو”، “جپنیز چین”، “واندر داگ”، “کلامبر اسپنیل” و “آستریلین کلپای” آشنا شوید، ولی اول از همه سراغ سگی میریم که در سریال “متاهل و بچه دار”، نقش “باک” رو بازی می­کرد.

دنیای سگها ۴ – ۲

آیا این سگ در چمن‌زار خانه سفید باعث شرمساری رئیس‌جمهوری ریگان شده؟ آیا این سگ سوپرمدل جهانه؟ چرا این سگ به پاواروتی حیوانات چهار پنجه‌ای معروفه؟ آیا این سگ برای زندگی روی کشتی پرورش یافته؟ آیا این سگ برنده داربی کنتاکی رو پیش‌بینی میکنه؟ برنامه دنیای سگها از بهترین دوست انسان تجلیل میکنه.
امروز با نژادهای “باسنجی”، “بول مستیف”، “شتلند شیپداگ”، “کاتن دی تولر”، “واندر داگز”، “گریت پایرنیز” و “امریکن اسکیمو” آشنا شوید.

دنیای سگها ۴ – ۳

این سگ چه چیز مشترکی با گوزن شمالی دارد ؟ چرا زوزه ی این سگ با ناقوس کلیسا مقایسه می شود ؟ آیا این سگ محبوب ترین سگ شکاری آلمان است ؟ آیا این سگ از گوش هاش برای بو کردن استفاده می کند ؟ برنامه دنیای سگ ها از بهترین دوست انسان تجلیل می کند .
در این برنامه از دنیای سگ ها با سگی شروع می کنیم که شاید الهام بخش جنگ ستارگان باشد .

دنیای سگها ۴ – ۴

آیا این سگ با نیروی دریایی ویژه چتربازی می کند ؟ آیا رفتار این سگ شبیه به گربه سانان است ؟ آیا این سگ ممکن اسا پیرترین سگ شکاری دنیا باشد ؟ چرا این نژاد عظیم به خاطر داشتن سرعت معروف است ؟ آیا این سگ اولین سگ رئیس جمهور بوده است ؟ برنامه دنیای سگ ها از بهترین دوست انسان تجلیل می کند .
در این برنامه با سگی شروع می کنیم که بیشترین وزنش در سرش است .

دانلود قسمت ها به صورت تکی

5/5 ( 1 امتیاز )

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مجموعه کامل دنیای سگ ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *