کاسموس

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
شاید در تاریخ مستند‌های علمی تلوزیونی هیچ نمونه مشابهی برای مجموعه‌ای که کارل ساگان، دانشمند و مروج علم برجسته آمریکایی سه دهه پیش ساخت پیدا نشود. کارل ساگان که خود دانشمندی سیاره شناس و یکی از چهره‌های فعال ماموریت‌های فضایی روباتیک ناسا و از آن مهم‌تر مروج علمی برجسته‌ای بود که دغدغه توسعه علمی در میان عموم مردم را داشت با ساخت مجموعه‌ای به نام کاسموس: سفری شخصی، که از شبکه پی.بی.اس پخش شد، ذهن بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داد. در سال‌های بعد کاسموس ساگان بارها و بارها پخش شد تا به پربیننده‌ترین مجموعه تلوزیونی جهان بدل شود. در کاسموس، ساگان ما را با خود به سفری از کوچک‌ترین ساختارهای عالم تا کیهان در بزرگ‌ترین ابعاد شناخته شده خود همراه می‌کرد.
Cosmos

کاسموس (Cosmos) چیست؟

کاسموس نامی است که به حدود بیش از ۲۰۰۰ ماهواره‌های بی‌سرنشین که توسط اتحاد جماهیر شوروی پرتاب شده‌اند، گفته می‌شود. اولین ماهواره در ۱۶ مارس ۱۹۶۲ میلادی و هزارمین ماهواره در ماه مارس ۱۹۷۸ میلادی به فضا پرتاب گردید. ماهواره‌ها، موارد استفاده متعددی از قبیل نقشه برداری از زمین و اقیانوس‌ها، مطالعه لایه‌های بالایی جو زمین و آزمایش کردن طرح‌های جدید فضاپیمایی را دارند.

نگاهی به مستند Cosmos

شاید در تاریخ مستند‌های علمی تلوزیونی هیچ نمونه مشابهی برای مجموعه‌ای که کارل ساگان، دانشمند و مروج علم برجسته آمریکایی سه دهه پیش ساخت پیدا نشود.

کارل ساگان که خود دانشمندی سیاره شناس و یکی از چهره‌های فعال ماموریت‌های فضایی روباتیک ناسا و از آن مهم‌تر مروج علمی برجسته‌ای بود که دغدغه توسعه علمی در میان عموم مردم را داشت. با ساخت مجموعه‌ای به نام کاسموس: سفری شخصی، که از شبکه پی.بی.اس پخش شد، ذهن بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داد.
در سال‌های بعد کاسموس ساگان بارها و بارها پخش شد تا به پربیننده‌ترین مجموعه تلوزیونی جهان بدل شود. در کاسموس، ساگان ما را با خود به سفری از کوچک‌ترین ساختارهای عالم تا کیهان در بزرگ‌ترین ابعاد شناخته شده خود همراه می‌کرد.

نگاهی به مستند Cosmos
نگاهی به مستند Cosmos

کاسموس ساگان باعث شد تا بسیاری از مردم به علم علاقه‌مند شوند و بسیاری از نوجوانانی که برنامه او را دیدند به واسطه این مستند فریفته دنیای علم شوند و راه خود را در آن مسیر ادامه دهند.

مجموعه کاسموس کارل ساگان همان طوری که در زیر تیتر عنوان سریال به آن تاکید می‌شد سفری شخصی بود. سفری که بخشی از روند و توان داستان خود را از شخصیت شگفت‌انگیز کارل ساگان می‌گرفت. شخصیتی که علی رغم درگیر بودنش با مسایل علمی، فنی و لبه علم و علی‌رغم ایده‌های مستحکم و نظریات قدرتمندش در حوزه‌های اجتماعی و اعتقادی، شخصیتی متواضع داشت.

کارل سیگن
کارل سیگن

کارل سیگن در رفتار و ظاهر نمادی از شخصی بود که تحت تاثیر مواجه با آگاهی و دنیای علم به آرامش و لذتی رسیده است که می‌خواهد آن را با دیگران شریک شود.
او حتا در برخی از تندترین اظهار نظرهایش چه در کاسموس، چه در گفتگوهای دیگر نظیر گفتگوی مشترکی که با آرتور سی کلارک و استفاون هاوکینگ داشت و حتا در نوشته های پر شورش نظیر متن کتاب جهان جن زده که به خرافه و شبه علم حمله می‌کرد، این آرامش و متانت را در خود داشت.
این ویژگی شگفت‌انگیزی است که متاسفانه همه اعضا جامعه علمی در آن سهیم نیستند و همین شخصیت ویژه بود که پیدا کردن جایزگینی برای ساگان را دشوار می‌کرد.
شاید یکی از نزدیک‌ترین شخصیت‌های معاصر ما از نظر بیان آرام و علاقه و کنجکاوی و لذتی که در مواجهه با ترویج علم می‌برد،  ستاره شناس انگلیسی «برایان کاکس» باشد. اما او حتما انتخاب نخست شبکه‌های آمریکایی برای اجرای برنامه‌ای که قرار بود  میراث‌دار ساگان باشد نمی‌توانست باشد.

از نقطه نظر کیهانی هر کدام از ما ارزشمند هستیم. اگر انسانی با [عقیدۀ] شما مخالفت می کند، بگذارید زنده بماند. در صدها میلیارد کهکشان، انسان دیگری نخواهید یافت.– کارل سیگن –

 

چه کسی متواضع تر است؟ دانشمندی که با ذهن باز به جهان می نگرد و هر چیزی را که برای تعلیممان وجود دارد می پذیرد، یا کسی که می گوید همه چیز در این کتاب بر پایه حقیقت عینی است و جایز الخطا بودن انسان اهمیتی ندارد؟ – کارل سیگن –

 

در طی سال‌های گذشته همسر ساگان – که تهیه‌کننده و نویسنده آن مجموعه بود – به همراه برخی از چهره‌های برجسته علمی معاصر تلاش کردند تا دنباله‌ای برای آن مجموعه آماده کنند. تلاش‌های آن‌ها چندین سال طول کشید تا به نتیجه برسد. چرا که آن‌ها مایل بودند مسیر ساگان را در دنیای مدرن و به بهترین شکل ممکن برای مخاطب امروزی ادامه دهند و به همین دلیل هم بود که تا وقتی گزینه مناسبی با ایده‌های خود نیافتند به کم راضی نشدند.

سرانجام شبکه نشنال جئوگرافیک و شبکه فاکس ساخت این مجموعه را بر عهده گرفتند. بهترین تیم‌های تلوزیونی و سینمایی در حوزه‌های مختلف گردهم آمدند و بخش فنی کار بر عهده حرفه‌ای‌ترین افراد گذاشته شد. برای مثال جلوه‌های ویژه این مجموعه را تیم جلوه‌های ویژه سریال گیم او ترونز بر عهده گرفتند.

نیل دی گریس تایسون
نیل دی گریس تایسون

نقش راوای و اجرای این مجموعه بر عهده  معروف‌ترین و محبوب‌ترین ستاره شناس مروج معاصر آمریکایی بود. نیل دی گریس تایسون، اختر فیزیکدان و مدیر آسمان نمای هیدن، راوی کاسموس جدیدی شد که عنوان فرعی سفری فضا زمانی را بر خود دارد.

تایسون شخصیتی پرانرژی و جذاب است. او کاراکتری داستان‌گو و تلوزیونی دارد و بیننده‌ها را به خود مجذوب می‌کند و به همین دلیل یکی از میهمان‌های ثابت برنامه‌هایی مانند دیلی شو و کولبرت ریپورت بود.
او مجموعه‌ای از برنامه‌های ترویجی را نیز بر عهده دارد از برنامه ای به نام گفتگو با ستارگان که حالا قرار است به شکل تلوزیونی به شبکه نشنال بیاید تا گردهمایی سالانه‌ی یادبود آسیموف. تایسون بر خلاف ساگان شخصیتی پرجنب و جوش و حتا پرخاشگر دارد. البته این کاراکتر با نسل جدید ارتباط بیشتری برقرار می‌کند ولی شاید برای آن‌هایی که تجربه‌ی مواجهه با دنیای علم را دارند این کاراکتر جایگزین شخصیت ساگان نشود.

پخش این برنامه با استقبال گسترده ای آغاز شد. قسمت اول این برنامه بیش از ۸.۵ میلیون بیننده را پای تلوزیون کشاند و قسمت‌های بعدی آن باعث شد بیشترین بینندگان  در تاریخ این کانال تلوزیونی   پای این برنامه بنشینند. در هر اپیزود تایسون مخاطبش  را با خود به سفری در طول تاریخ می‌برد تا قصه‌ی علم را روایت کند. قصه‌ای که به حماسه‌ای عظیم می‌ماند که در آن صدها قهرمان ظهور پیدا کرده و مبارزه می‌کنند تا چراغ خرد را روشن نگاه دارند و به نسل بعد واگذار کنند.

این بار هم از سلول‌های دی ان ای تا ابر خوشه‌های کهکشانی و از آغاز تا انجام کیهان عرصه سفر کشتی خیال کاسموس است.

داستانی که در آن با استفاده از بهترین و مدرن‌ترین دست‌آوردهای سینمایی تلاش می‌شود تا مخاطب را نه تنها با واقعیات علمی دنیای موجود و مسیری که علم طی کرده است، بلکه با مفاهیم پشت پرده علم آشنا کند. چیزی که از آن به تفکر علمی نام می‌بریم و مختص دانشمندان نیست و همه ما می‌توانیم و باید در زندگی روزمره خود از آن کمک بگیریم. شک‌گرایی، منطقی بودن و بررسی دقیق و مشاهده‌ی نکته بین از جمله ویژگی‌های این روش است.در این مجموعه در عین حال به بسیاری از چالش‌ها و مناقشه‌های روز دنیای علم و جامعه پاسخ داده می‌شود و شاید بسیاری از بینندگان برای اولین بار فرصت می‌یابند تا پاسخ علم به موضوعاتی مانند تکامل، گرمایش زمین و پیدایش عالم را بشنوند.

کاسموس یکی از دقیق ترین و بهترین مستندهای علمی است. اگر به دنیای علم علاقه مندید و دوست دارید روایتی دقیق و البته کاملا حرفه ای از نظر رسانه‌ای را ببینید دیدن این مجموعه مستند را با دوبله فارسی از دست ندهید.

دانلود مستند کاسموس با دوبله فارسی شبکه National Geographic farsi

TVmostanad

TVmostanad

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید. در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد. برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره تی وی مستند

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید.

در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد.

برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

بقیه شو اینجا بخون…

آخرین مطالب بلاگ

دانلود در جستجوی نازی ها با دوبله فارسی
میثم پاپی مطلق

آدولف هیتلر از تولد تا مرگ

در خصوص آدولف هیتلر سخن فراوان است. اما در این مقاله که قصد داریم آن را به طور متناوب منتشر و بروز رسانی نماییم میخواهیم از تمام اسناد و داده‌های موجود بهره بگیریم.

همچنین در این مقاله با بررسی مستندها و مدارک واقعی؛ درک درستی را نسبت به شخصیت این فرد و کنش‌های او که منجر به تغییرات بزرگی در ساختارهای سیاسی؛ علمی و حتی جغرافیایی گشت؛ را به دست خواهیم آورد.

بیشتر بخوانید »
آشنایی با تاریخ آمریکا
امیر راهداری

تاریخ آمریکا از ابتدا تا امروز

می گویند تاریخ آمریکا به حدودا ۴۰۰ سال پیش باز می گردد و سالی که این کشور به رسمیت شناخته شد، ۱۷۷۶ بود؛ البته بدون شک این کشور به عنوان زیستگاه انسان ها و بشر، قدمت بسیار بیشتری دارد و ۴۰۰ سال در برابر این قدمت عدد چندان زیادی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید »
فرازمینی ها
امیر راهداری

حقایقی درباره فرازمینی ها

فرازمینی ها موجوداتی هستند که همواره بخش بزرگی از ذهن بشر را مشغول کرده و سوالات بی شماری درباره آن ها وجود دارد؛ البته دلایل و نشانه های بسیار زیادی برای اثبات وجود فرازمینی ها وجود دارد که در این مقاله، برخی از آن ها را به شما می گوییم.

بیشتر بخوانید »
ماورالطبیعه
امیر راهداری

ماورالطبیعه چیست

ماورالطبیعه به مسائلی گفته می شود که مردم و بشر در طول این سال ها، هیچ توجیه علمی برای آن نداشتند و نمی توانستند آن را درک کنند؛ فرا گیتی، نام دیگر ماورالطبیعه است که در این مقاله، اطلاعاتی را درباره آن به شما کاربران گرامی، ارائه می کنیم.

بیشتر بخوانید »
دانلود مستند سیاره ها - 1 از مجموعه سیاره ها با دوبله شبکه منوتو
TVomstanad

دانلود برترین فیلم های مستند نجوم , فضا و سیاره ها

در این مقاله بهترین مستند ها در زمینه نجوم , کیهان و فضا را به شما معرفی خواهیم کرد. این لیست با مستند سیاره ها شروع میشود. به مرور کامل تر شده و همواره جدید ترین مستند ها به ابتدای آن اضافه خواهند شد.

بیشتر بخوانید »
manoto official website
TVomstanad

سایت رسمی manoto

در این صفحه میتوانید به تمام اطلاعات بروزرسانی شده شبکه تلویزیونی manoto همچون جدیدترین فرکانس من و تو , پخش زنده من و تو ( live manoto ) , زمان پخش برنامه های من و تو و لیست سریال های شبکه من و تو دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید »
زندگی آلبرت اینشتین
TVomstanad

نابغه – فیلم زندگی انیشتین

مستند نابغه در قالب یک سریال جذاب به بررسی زندگی پرفراز و نشیب یک فیزیکدان می پردازد که بعدها تبدیل به سمبلی با نام آلبرت انیشتین می شود. انیشتین که انسانی شدیداً مستقل، به طور مادرزادی باهوش و بی اندازه کنجکاو بود نگرش انسان ها را نسبت به عالم هستی تغییر داد.
متعاقباً، این برنامه تلویزیونی دید ما را نسبت به انیشتین تغییر خواهد داد. از دستاوردها و شکست های اولیه انیشتین در دنیای آکادمیک گرفته تا جستجوی عاطفی او در پی عشق و روابط انسانی، این روایت داستانی زیبا تصویری از آلبرت انیشتین واقعی با وجود پیچیدگی های شخصیتی او ترسیم خواهد کرد.

بیشتر بخوانید »
مروری بر مستند “ردپای هیتلر”
TVomstanad

مروری بر مستند “ردپای هیتلر”

آیا واقعاً هیتلر در پناهگاه برلین درگذشت؟ مستند ردپای هیتلر این موضوع را بررسی میکند.

مجموعه مستند شکار هیتلر شواهد جدیدی را منتشر می کند که نشان می دهد هیتلر در سال ۱۹۴۵ مرگ را فریب داد و به آمریکای جنوبی فرار کرد.

بیشتر بخوانید »
ریور فینیکس
TVomstanad

ریور فینیکس | زندگی خصوصی تا مرگ پرحاشیه بر اثر مصرف کوکایین + فیلم

ریور فینیکس نامزد دریافت جایزه اسکار و بازیگر جوان آینده داری بود که در سن ۲۳ سالگی در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر درگذشت. در ادامه با زندگینامه این ستاره سینما آشنا شده و در یک فیلم مستند علل مرگ زود هنگام او را بررسی میکنیم.

بیشتر بخوانید »
دانستنی های راه افتادن کودک به همراه فیلم
TVomstanad

اگر نگران راه افتادن کودک خود هستید بخوانید!

معمولا همه پدر و مادرها , از لحظه تولد فرزند و حتی مدتها قبل از آن , همواره با سوالاتی درخصوص مراحل رشد کودک و نحوه صحیح مراقبت از نوزاد مواجه هستند. ما در این نوشته به سوالات والدین در رابطه با زمان بندی رشد کودکان پاسخ خواهیم داد.

بیشتر بخوانید »
مستند های تاریخی منوتو
TVomstanad

مجموعه مستند های تاریخی منوتو

برخی از برنامه های دوبله شده توسط شبکه منوتو به صورت تک قسمتی یا دو قسمتی ارائه شده است.
این برنامه ها که در قالب ویژه برنامه دسته بندی شده اند نیز خود شامل موضوعات مختلف هستند.
ما برنامه های تاریخی و سیاسی این بخش را تحن عنوان ” مستند های تاریخی منوتو ” برچسب گذاری کرده ایم!

بیشتر بخوانید »
دانلود مستند تور زیبایی یا رازهای زیبایی با ریچل هانتر
TVomstanad

ریچل هانتر و مستند تور زیبایی (رازهای زیبایی)

مجموعه مستند تور زیبایی با ریچل هانتر (Rachel Hunters Tour of Beauty) یک سریال تلویزیونی پرطرفدار است که در جستجوی جهانی وی برای جستجوی کلیدهای بهزیستی ، سلامتی برتر و زیبایی پایدار ، با او همراه میشود.

بیشتر بخوانید »
شب نبرد حیوانات
TVomstanad

شب نبرد حیوانات

مستند شب نبرد حیوانات بعد نمایشی و همین طور بخش مردانه‌ی UFC را به تصویر می‌کشد و علم پشت تاکتیک ها و سلاح های حاصل بدنسازی حیوانات که قهرمانان انسانی نمی توانند از آنها بهره ببرند را تجزیه و تحلیل می‌کند. هیچ مانعی وجود ندارد – همه چیز به سوی حیات وحش روانه می‌شود.

بیشتر بخوانید »
انسان در برابر ویروس
TVomstanad

انسان در برابر ویروس

مستند انسان در برابر ویروس داستان مردی شوخ طبع به نام تیم درا و دانش مهندسی اوست که با ایده گرفتن از ویدیوهای کوتاهی که صدها هزار بار در اینترنت دیده شده اند برای ابداع چالشهایشان استفاده می کند. از اسکی روی آب پشت یک قایق تندروی مسافربر گرفته تا بازی تنیس روی بال هواپیما به هنگام پرواز، این زوج عجیب اصول علمی کلیدی ای را شرح می دهند که به بدلکاران آماتور از سراسر جهان اجازه می دهند به پدیده هایی همه گیر تبدیل گردند.

بیشتر بخوانید »
دانلود مستند ماهی غول پیکر با دوبله فارسی شبکه National Geographic farsi
TVomstanad

ماهی غول پیکر

اشتیاق زب به حفاظت از ماهی های غول پیکر و محیط زندگی آنها باعث شده است که به شش قاره در سراسر جهان سفر کند و از نزدیک با پیچیده ترین مشکلات اکوسیستم آب شیرین در این سیاره روبرو شود. مناطقی همچون رود آمازون , رودخانه مکونگ , رودخانه می سی سی پی , رود نیل , حوزه آبخیز دریاچه بیکال در روسیه و…

بیشتر بخوانید »
Cosmos
TVomstanad

کاسموس

شاید در تاریخ مستند‌های علمی تلوزیونی هیچ نمونه مشابهی برای مجموعه‌ای که کارل ساگان، دانشمند و مروج علم برجسته آمریکایی سه دهه پیش ساخت پیدا نشود.

کارل ساگان که خود دانشمندی سیاره شناس و یکی از چهره‌های فعال ماموریت‌های فضایی روباتیک ناسا و از آن مهم‌تر مروج علمی برجسته‌ای بود که دغدغه توسعه علمی در میان عموم مردم را داشت با ساخت مجموعه‌ای به نام کاسموس: سفری شخصی، که از شبکه پی.بی.اس پخش شد، ذهن بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داد. در سال‌های بعد کاسموس ساگان بارها و بارها پخش شد تا به پربیننده‌ترین مجموعه تلوزیونی جهان بدل شود. در کاسموس، ساگان ما را با خود به سفری از کوچک‌ترین ساختارهای عالم تا کیهان در بزرگ‌ترین ابعاد شناخته شده خود همراه می‌کرد.

بیشتر بخوانید »
ارتباط سریع با ما!

همین الان میتونی روی دکمه بالا کلیک کنی و سوالاتت رو درباره آرشیو مستندها از ما توی واتساپ بپرسی!