زنگ اخبار چیست و چگونه کار میکند؟

سیستم کار زنگ اخبار براساس قوانین پایۀ الکترومغناطیس است. ما در این بخش نگاهی به نحوۀ کار این وسیله خواهیم انداخت تا ببینیم که چگونه جریان الکتریکی را به صداهای مختلف تبدیل می‌کند.
زنگ اخبار چیست و چگونه کار میکند
فهرست مطالب

زنگ اخبار چگونه کار می‌کند؟

زنگ اخبار از جمله وسایلی است که هر روزه از آن استفاده می‌کنیم. در دنیایی که پر از تجهیزات مدرن مثل کامپیوتر، هواپیما، تلویزیون و… است، شاید نحوۀ کار زنگ اخبار چندان پیچیده به نظر نرسد. ولی وقتی سرپوش جعبۀ آن را برداریم، با یک سری مدارات و تجهیزات مکانیکی دقیق، مواجه می‌شویم که کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسند. سیستم کار زنگ اخبار براساس قوانین پایۀ الکترومغناطیس است. ما در این بخش نگاهی به نحوۀ کار این وسیله خواهیم انداخت تا ببینیم که چگونه جریان الکتریکی را به صداهای مختلف تبدیل می‌کند.

مستند ماشین ها چگونه کار می کنند

امروزه ماشین ها از قطعات ریز و مخفی ساخته شده اند.در این مستند به بررسی آن ها می پردازیم.

دانلود مستند ماشین ها چگونه کار می کنند - 2 از مجموعه ماشین ها چگونه کار می کنند ؟

همچنین در این مجموعه بینظیر با چند طراح حرفه ای ماشین گفتگو کرده و با نحوه طراحی و ساخت و کارکرد وسایل آشنا می شویم ..

پیشنهاد فیلم مستند

چسب

مشاهده و دانلود

موتور مغناطیسی

هستۀ موتور زنگ اخبار، یک آهنربای الکتریکی است. همان طوری که می‌دانید با پیچاندن سیم، دور یک فلز و اتصال آن به منبع برق می‌توان یک آهنربای الکتریکی ساخت. آهنرباهای الکتریکی قوانین ساده‌ای دارند. با عبور جریان الکتریکی از یک سیم، حول آن میدان مغناطیسی کوچکی تشکیل می‌شود که با قرار دادن یک فلز در میان آن، می‌توان میدان مغناطیسی را تقویت کرد.

هنگامی که شما کلید زنگ را فشار می‌دهید، برق ۲۲۰ ولت شهر توسط ترانسفورماتور موجود در مدار به برق ۱۲ ولت تبدیل می‌شود. همین ولتاژ کم کافی است تا با عبور از سیم‌پیچ و ایجاد میدان مغناطیسی، آهنربای الکتریکی را تبدیل به یک آهن‌ربای قوی کند. همۀ زنگ اخبارها از یک قاعدۀ خاص پیروی می‌کنند، ولی برای پخش صداهای مختلف، نحوۀ طراحی و ساخت آن‌ها کمی با هم فرق می‌کند.

زنگ اخبار با صدای بیزززز

در شکل بعد، سیستم کار یک زنگ اخبار را با صدای بیزززز می‌بینید. وقتی کلیدِ زنگ را فشار دهیم، مدار بسته می‌شود و آهنربای الکتریکی تبدیل به یک آهن‌ربای قوی می‌شود و این آهن‌ربا، بازوی فلزی تماس را با قدرت به سوی خود جذب می‌کند. این عمل باعث می‌شود تا مدار قطع شود و آهنربای الکتریکی، خاصیت آهن‌ربایی خود را از دست دهد و بازوی تماس را رها کند. به خاطر خاصیت فنری، بازوی تماس در بازگشت به شدت به فلز تماس برخورد می‌کند و صدا می‌دهد.

زنگ اخبار با صدای بیزززز

زنگ اخبار با صدای بیزززز

با برخورد بازوی تماس با فلز تماس، مدار دوباره برقرار می‌شود و بازوی تماس با نیروی آهن‌ربایی الکترومغناطیس یا آهنربای الکتریکی بالا می‌رود. در این حالت دوباره مدار قطع می‌شود و بازو به فلز تماس کوبیده می‌شود و صدا می‌دهد. تا وقتی دست ما روی زنگ باشد، این برخوردها تکرار می‌شوند و ما صدای بیزززز را می‌شنویم.

زنگ اخبار با صدای دیلینگ

سیستم کار این زنگ هم مثل زنگ اخبار بالایی است، با این تفاوت که بازوی تماس به هنگام برگشت، توسط یک چکش زنگ به کاسۀ فلزی برخورد می‌کند و صدایی شبیه ناقوس پخش می‌شود. امروزه از این زنگ‌ها کم‌تر تولید می‌شود، چون زنگ‌هایی که صدای موسیقی پخش می‌کنند، بیش‌تر مورد استقبال مردم قرار گرفته‌اند.

زنگ اخبار با صدای دیلینگ

زنگ اخبار با صدای دیلینگ

دینگ دانگ!

در تولید زنگ اخبارهای جدید از یک نوع آهنربای الکتریکی خاص به نام سیم لوله یا سولِفوید استفاده می‌شود. یک سیم لوله از سیم‌پیچ پیچیده شده حول یک پیستون فلزی تشکیل شده است، به طوری که پیستون می‌تواند آزادانه داخل آن جلو و عقب برود. مطابق شکل صفحۀ بعد، وقتی جریانی در مدار نباشد، پیستون توسط یک فنر به سمت صفحۀ فلزی سمت چپ کشیده می‌شود.

وقتی کلید زنگ را فشار دهیم، جریان در مدار سیم‌پیچ برقرار می‌شود و به خاطر وجود میدان مغناطیسی و به طبع آن میدان آهن‌ربایی در مرکز سیم لوله، پیستون فلزی به شدت به طرف راست جذب می‌شود و محکم به صفحۀ فلزی کوبیده می‌شود و صدای دینگ پخش می‌شود. وقتی دستمان را از روی زنگ برداریم، مدار قطع می‌شود و سیم لوله خاصیت آهن‌ربایی خود را از دست می‌دهد. در این حالت، فنر داخلی، پیستون آزادشده را با قدرت به سمت چپ می‌راند و با برخورد پیستون به صفحۀ فلزی سمت چپ، صدای دانگ پخش می‌شود.

زنگ اخبار با صدای دینگ‌دانگ

زنگ اخبار با صدای دینگ‌دانگ

از این روش جالب، برای بازکردن درب منزل آیفون‌دار نیز استفاده می‌شود. در آیفون‌ها، این پیستون با یک زنجیر به زبانۀ درب وصل می‌شود. وقتی کلید دربازکن را فشار می‌دهیم، پیستون به داخل سیم لوله کشیده می‌شود و درب باز می‌شود.

امروزه در بعضی از خانه‌ها، از زنگ اخبارهای الکترونیکی استفاده می‌شود. برای ساخت این زنگ اخبارها به جای آهنربای الکتریکی و صفحات فلزی، از یک تراشۀ الکترونیکی (IC) استفاده می‌کنند. درون این IC ها، آهنگ‌های متنوعی ذخیره شده است که توسط مدار الکترونیکی و بلندگوی داخل سیستم، این صداها پخش می‌شوند.

با این‌که زنگ ‌اخبارهای الکترونیکی رشد زیادی کرده‌اند، ولی هنوز خیلی‌ها زنگ‌اخبارهای قدیمی را دوست دارند. شاید صدای زنگ‌اخبارهای قدیمی، خاطرات خوش گذشته را برایشان زنده می‌کند!

TVmostanad
TVmostanad

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید. در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد. برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره تی وی مستند

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید.

در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد.

برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

بقیه شو اینجا بخون…

آخرین مطالب بلاگ