تسلا، پدر ارتباطات بی‌سیم

وقتی به یک مخترع فکر می‌کنید، تصویر چه کسی به ذهن می‌آید؟ برای خیلی از مردم آن شخص توماس ادیسون است. اما برای عده‌ای دیگر- به خصوص افرادی که به نوعی با اختراع سروکار دارند این شخص نیکولا تسلا است. او برای خیلی‌ها یک قهرمانی واقعی است: ایلان ماسک حتی خودروی مشهورش را به اسم او نام‌گذاری کرد.
الکتروسیته
فهرست مطالب

در واقع با نگاهی به دستاوردهای تسلا، او را در اوج قله نوآوری می‌یابیم: او پدر ارتباطات بی‌سیم است. و درحالی‌که ادیسون، مارکونی و دیگران میلیون‌ها دلار از کار خود درآمد کسب کردند، تسلا در تنهایی و فقر دنیا را وداع گفت. این میکروکتاب‌ها نشان می‌دهند چگونه ایده‌های نیکولا تسلا دنیای مدرن امروز را ساخته و چرا او هرگز سود چندانی از کار خود نبرد.

نیکولا تسلا

در این مقاله ها همچنین خواهید دانست که:

  • چرا بعضی از آزمایش‌های تسلا برای اسب‌ها خطرناک بودند؛
  • کدام نویسنده مشهور در اولین عکس اشعه ایکس جهان حضوریافت؛
  • و جنگ جریان‌ها (War of Currents) چه بود.

خلقیات غیرعادی و عشق به علوم از همان کودکی در تسلا شکل گرفت.

تولد نیکولا تسلا

نیکولا تسلا درست در نیمه‌شب بین ۹ و ۱۰ جولای ۱۸۵۶ در دهکده اسمیلیا در کرواسی به دنیا آمد. به صورت سنتی بیشتر مردان این منطقه یا کشیش کلیسا می‌شدند یا افسر ارتش اتریش-مجارستان. اما تسلای جوان برنامه‌های دیگری داشت.

مستند سری کامل ما و فرازمینی ها

در سری کامل ما و فرازمینی ها به موجودات هوشمند فرازمینی پرداخته میشود. در این مستند میبینیم چگونه فرازمینی ها از ابتدای به وجود آمدن انسان بر روی زمین وجود داشته اند و به بالا بردن سطح دانش بشر در طول این سال ها کمک کرده و نقش موثری در شکل‌دهی تاریخ ما داشته‌اند.

سری کامل ما و فرازمینی ها

كنده‌ كاری های باستانی از بيگانگان در غارها، مواد قیرگونه و شبيه آسفالت در يكي از اهرام مصر كه از بقايای موجودات ناشناخته ساخته شده است، اجرام آسمانی ناشناخته در ايالات متحده و …. اينها تنها بخش كوچكی از داستان‌های شگفت‌ آوری هستند كه در سری کامل ما و فرازمینی ها به كاوش در مورد آنها پرداخته میشود.

زندگی او با سه چیز تعریف شده بود: بیماری، یک تراژدی خانوادگی و ژن‌های منحصربه‌فردی که از مادرش به ارث برده بود.

تسلا همیشه بر این باور بود که حافظه تصویری و تخیل قوی خود را از مادرش، دوکا ماندیک به ارث برده. او اشعار طولانی را بدون مکث و تردید از حفظ می‌خواند و پارچه‌هایی با طرح‌های باورنکردنی و فوق‌العاده ظریف می‌بافت که ابزار آن را هم خود ساخته بود.

تحقیقات نیکولا تسلا

وقتی نیکولا پنج سال داشت، برادر ۱۲ ساله‌اش دانیل در یک تصادف رمزآلود کشته شد. این فاجعه نیکولا را به شدت تحت تاثیر قرار داد و او تلاش کرد والدینش را با تنها راهی که بلد بود تسلی دهد: با بهترین دانش‌آموز شدن.

کودکی و نوجوانی

در هشت‌سالگی او پیوسته در حال مطالعه بود و علاقه‌اش به مهندسی و فیزیک آشکار شد.

اما در نوجوانی با ابتلا به وبا تحصیلاتش نیمه‌کاره ماند. در بستر بیماری از پدرش کشیش میلوتین تسلا خواهش کرد که اجازه دهد به جای پیوستن به کلیسا وارد رشته مهندسی شود. پدرش نهایتا موافقت کرد و نیکولا به مدد این امید توانست از بیماری نجات پیدا کند.

حوالی همین زمان بود که تخیلات و ترس‌های عجیب تسلای جوان شروع شدند.

او در تمام زندگی خود هر وقت هیجان‌زده می‌شد تلالو روشنی از نور و تصاویری وهمناک می‌دید. به نظر می‌رسید این عوارض جانبی تخیل قوی و شفاف او بود که می‌توانست اختراعاتش را آن‌قدر واضح در ذهن ترسیم کند که نیازی به قلم و کاغذ نداشت.
او همچنین با نفرت عجیبی از جُرم، گوشواره زنانه و مروارید دست به گریبان بود و شاید عجیب‌وغریب‌ترین اختلال روانی او وسواسش در محاسبه حجم مکعبی غذاها و نوشیدنی‌ها قبل از خوردن آن‌ها بود.

دوران دانشجویی تسلا

ایده‌های جاه‌طلبانه تسلا در مورد الکتریسیته او را به آمریکا کشاند.

جریان برق

تسلا گرچه باعث آزار برخی از استادان می‌شد، دانشجوی بسیار خوبی بود. در ۱۸۷۵ در دانشگاه پلی‌تکنیک اتریش با یکی از استادان دچار اختلاف شد.
تسلا در این کلاس به صراحت از موتورهای جریان مستقیم مورد استفاده در جهان انتقاد کرد. او می‌دانست که می‌توان موتور بهتری تولید کرد که ولتاژهای بالاتری تولید کند و آن‌ها را تا مسافت‌های بیشتری بفرستد.

تسلای جاه‌طلب با وجود تردیدهای استادش به فکر راه‌حل افتاد اما سال‌ها بعد به راه‌حل رسید.

اواخر سال ۱۸۷۹ تسلا کاملا بی‌پول بود و مجبور شد دانشگاه را ترک کند. پدرش به تازگی فوت کرده بود و او باید برای گذران زندگی کار پیدا می‌کرد.

او در ۱۸۸۱ زمانی که در یک دفتر تلگراف مشغول کار بود دچار ناراحتی‌هایی شد که در نهایت مشخص شد فروپاشی عصبی بوده است. تسلا آن را نتیجه حس‌های به شدت قوی خود می‌دانست.

مثلا او ادعا می‌کرد می‌تواند صدای تیک‌تیک ساعت را از سه اتاق آن‌طرف‌تر بشنود یا لرزش قطاری که از فاصله ۲۰ مایلی می‌گذرد باعث دردی غیرقابل‌تحمل در او می‌شود.

ایده موتور القایی

در دوران نقاهت روزی فکری به ذهنش رسید که زندگی‌اش را تغییر داد.

ایده های برقی

همچنان که در پارک قدم می‌زد ایده‌ی یک موتور جدید بهبودیافته به ذهنش رسید. موتور القایی! موتوری که برخلاف موتور جریان مستقیم تک‌مداره از دو یا چند جریان متناوب برای ایجاد یک میدان مغناطیسی چرخان و تولید برق استفاده می‌کرد.

او به سرعت دریافت که این موتور می‌تواند دنیای صنعت را متحول کند: یک سیستم چندفازه که قابلیت تولید و توزیع نیروی بسیار بیشتری دارد. فقط باید روش عملی‌کردن آن را پیدا می‌کرد.

جستجوی کار بهتر او را به پاریس و شرکت کانتیننتال ادیسون کشاند. اینجا بود که تخصص الکتریکی تسلا برای اولین بار شناسایی شد و او را به کار تعمیر نیروگاه‌های آلمان و فرانسه گماردند.

مدیر او آن‌قدر تحت تاثیر استعداد تسلا قرار گرفت که توصیه‌نامه‌ای برای توماس ادیسون نوشت. این همان چیزی بود که تسلا نیاز داشت. او نامه به دست راهی آمریکا شد.

تسلا و ادیسون

رابطه تسلا با ادیسون از همان ابتدا مشکل داشت.

وقتی تسلا در ۱۸۸۴ به آمریکا رسید، یک راست راهی خیابان‌های نیویورک شد و سر از شرکت ادیسون الکتریک درآورد.

شرکت توماس ادیسون مسئول برق‌رسانی به بخش بزرگی از شهر نیویورک بود. اما ژنراتورهای ناپایدار جریان مستقیم (DC) با ایده‌آل فاصله زیادی داشتند و تسلا این را می‌دانست. تسلا وارد دفتر ادیسون شد، خود را معرفی کرد و توصیه‌نامه را نشان داد. او همان‌جا سعی کرد ادیسون را متقاعد کند که از موتور جریان متناوب (AC) به جای موتورهای موجود DC استفاده کند.

ادیسون حرف‌های او را مزخرفات خواند و تاکید کرد که مدت‌ها از سیستم جریان مستقیم در آمریکا استفاده کرده و آن را ادامه خواهد داد.

ادیسون و تسلا

همان روز ادیسون، تسلا را به تعمیر سیستم روشنایی کشتی بخار اس اس اورگان گماشت و تسلا قبل از صبح فردا کل کار را تمام کرد. ادیسون تحت تاثیر قرار گرفت اما رابطه حرفه‌ای آن‌ها دیری نپایید.

مستند ادیسون در برابر تسلا

توماس ادیسون، یکی از پرکارترین مخترعان جهان است که اختراعاتی مانند گرامافون، دوربین فیلمبرداری و لامپ الکتریکی را گسترش داده.
اما هنگامی که دستیار سابق‌اش، «نیکلا تسلا»، مدافع استفاده از نوع دیگری از جریان الکتریکی شد ، ادیسون او را به عنوان بزرگترین رقیب خودش درنظر گرفت.

دانلود مستند ادیسون در برابر تسلا از مجموعه نابغه‌ها

از آن به بعد این دو مخترع در حقیقت با یکدیگر وارد جنگ می‌شوند تا مشخص شود که چه کسی آینده‌ی جهان را تعیین خواهد کرد.
این برنامه درباره‌ی دانشمندان و مخترعان آمریکایی است؛ قهرمانانی افسانه‌ای و مشاهیری که با نوآوری‌ها و ابتکارات خود دنیا را پیوسته تغییر داده‌اند.

ادیسون پیشنهادی به تسلا داد: اگر او می‌توانست طراحی ژنراتورها را بهبود دهد، ۵۰هزار دلار دریافت می‌کرد.

این برای تسلا پیشنهاد خوبی بود. او توانست ۲۴ ژنراتور را بازطراحی و اصلاح کند، تا جایی که حتی کنترل‌های خودکار هم روی آن‌ها نصب کرد. اما وقتی زمان دریافت پول رسید، ادیسون بهانه‌تراشی کرد و به او گفت

«تو شوخ‌طبعی آمریکایی‌ها را درک نمی‌کنی.»

او به جای ۵۰ هزار دلار موعود پیشنهاد افزایش حقوق هفتگی از ۱۸ به ۲۸ دلار به تسلا داد. تسلا ناامید و فریب‌خورده استعفا داد و از این کشور جدید دلسرد شد.

تسلا و جورج وستینگهاوس

جورج وستینگهاوس ایده‌های تسلا را به واقعیت نزدیک کرد.

تسلا با وجود تجربه منفی‌اش از ادیسون، به تلاش ادامه داد. طولی نکشید که ایده‌های هوشمندانه‌اش توجه افراد درست را به خود جلب کرد.

همه‌چیز از سال ۱۸۸۷ و آ.ک. براون مدیر شرکت وسترن یونیون تلگراف شروع شد که معتقد بود جریان متناوب، آینده دنیای الکتریسیته خواهد بود. او و تسلا با هم شرکت تسلا الکتریک را تاسیس کردند تا موتور AC مدنظر تسلا را طراحی کنند.

الکتروسیته

تا سال ۱۸۸۱، تسلا اختراع خود را به ثبت رسانده و تا ۱۸۹۱ مجموعا ۴۰ امتیازنامه برای آن دریافت کرده بود. سیستم چندفازی او در حال شکوفایی بود.
این موفقیت توجه جورج وستینگهاوس، تاجر قدرتمندی که در فکر رقابت با ادیسون بود جلب کرد.

وستینگهاوس نبوغ موجود در فناوری جدید تسلا را دریافته بود. موتورهای AC تسلا با استفاده از القای الکترومغناطیسی نیاز به قطعات سنگ‌زنی را مرتفع کرده بودند؛ قطعاتی که در موتورهای DC دچار جرقه و فرسایش می‌شدند.

تسلا و وستینگهاوس به زودی کسب‌وکار خود را آغاز کرده و جنگ جریان‌ها (بین AC و DC) آغاز شد.

در قرارداد اولیه تسلا-وستینگهاوس، تسلا برای مجوز استفاده از اختراع ۶۰ هزار دلار دریافت کرد و قرار شد به ازای هر اسب بخار نیرویی که از موتورهایش تولید می‌شود هم ۲.۵ دلار دریافت کند- معامله‌ای که تسلا را میلیاردر می‌کرد. متاسفانه مشاوران وستینگهاوس معتقد بودند این معامله غیرواقع‌بینانه است و تسلا برای حفظ شراکت از آن دست کشید.

رونمایی از نیروی AC

فرصت بزرگ تسلا برای به نمایش درآوردن سیستم توزیع AC در ۱۸۹۳ دست داد. وستینگهاوس برای برنده شدن در مناقصه برق‌رسانی به نمایشگاه جهانی ۱۸۹۳ در شیکاگو، کمتر از شرکت جنرال الکتریک ِادیسون قیمت داد. این نمایش بزرگی از اثربخشی و قابلیت اطمینان توزیع برق AC بود.

ادیسون

همچنین ثابت شد که برخلاف ادعاهای ادیسون، نیروی AC غیرقابل‌کنترل و خطرناک نیست. بیست‌وپنج میلیون نفر از نمایشگاه بازدید کردند و تسلا هم برنامه خود را اجرا کرد. او با کنترل ولتاژ برق با فرکانس بالا، روشن کردن لامپ‌ها به صورت بی‌سیم و فرستادن جریان‌ها به داخل بدن خود به صورت کاملاً امن حضار را شگفت‌زده کرد.

طی دهه ۱۸۹۰ تسلا این اجراهای شگفت‌انگیز را در سراسر دنیا انجام داد.

بهره‌برداری از نیروی آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا پیروزی بزرگ تسلا در جنگ جریان‌ها بود.

با موفقیت به دست آمده از نمایشگاه جهانی ۱۸۹۳ آینده روشنی پیش روی نیکولا تسلا بود. او از کودکی رویای بهره‌برداری از نیروی آبشار نیاگارا را در سر داشت. یکی از اولین پروژه‌های او در مدرسه ساخت یک مدل توربین آبی بود.

وقتی جورج وستینگهاوس اعلام کرد که قرارداد ساخت اولین ژنراتور برق را در آبشار نیاگارا بسته، رویای او به حقیقت پیوست. تسلا نظارت بر پروژه را به عهده گرفت و در ۱۸۹۶ اولین نیروگاه تاسیس و عملیاتی شد. ۱۵ هزار اسب بخار برق تا مسافت ۲۶ مایلی و به شهر مجاور، بوفالو رسید.

پروژه آن‌قدر موفق بود که حتی شرکت جنرال الکتریک ادیسون هم نتوانست تاثیر آن را انکار کند. در نهایت مجبور به استفاده از حق ثبت اختراع تسلا در یک نیروگاه دیگر شدند.

تسلا و سیستم چند فازی انقلابی او شهره شهر شده بودند.

نیویورک تایمز پروژه توربین آبی آبشار نیاگارا را «افتخار» دانست و موسسه آمریکایی مهندسان الکتریک به او مدال افتخار داد. حتی ملت‌های دیگر هم به او توجه نشان دادند. شاهزاده مونته نگرو و لرد کلوین انگلیس او را تحسین نمودند.

در واقع، اهمیت دستاورد تسلا غیرقابل‌انکار است چون می‌توانست مبنایی برای سیستم‌های برق کل جهان باشد. سیستم‌های برق AC چند فازی او به شهرهای دیگر و کمی بعد به کشورهای دیگر هم راه یافتند.

فاجعه در آزمایشگاه

فاجعه‌ای در آزمایشگاه تسلا مانعی غیرمنتظره بر سر راهش شد.

ازمایشگاه تسلا

تسلا به دستاوردهایش در زمینه موتورهای القایی AC قانع نبود و می‌خواست موفقیت‌های بیشتری کسب کند. او پیوسته به دنبال ایده‌ها و الهام‌های جدید بود. بعد از اتمام کار در آبشار نیاگارا به سرعت به آزمایشگاهش در خیابان ساوث فیفث (وست برودوی کنونی) در نیویورک برگشت.

این آزمایشگاه در اوایل دهه ۱۸۹۰ سرچشمه نوآوری بود.
تسلا حتی در دوران جنگ جریان‌ها با ادیسون هم خود را در آزمایشگاه مشغول نگه می‌داشت. خیلی از آزمایش‌های او در این دوره در جهت تحقق رویایش مبنی بر توزیع بی‌سیم الکتریسیته در سراسر جهان بود. تسلا معتقد بود که از خود زمین یا هواکره (طبقه فوقانی جو) زمین می‌توان به عنوان هادی برق استفاده کرد.

این ایده‌ها راهنمای پیشرفت‌های قابل‌توجه تسلا در زمینه فناوری کنترل ریموت و رادیو بود. در ۱۸۹۳ در انجمن نشنال الکتریک لایت در سنت لوییس، او اولین معرفی عمومی ارتباط رادیویی را به نمایش گذاشت. او با استفاده از یک فرستنده جرقه پنج کیلوواتی پیامی بی‌سیم به یک گیرنده در فاصله ۳۰ فوتی فرستاد.

تسلا به سرگرم کردن حضار در آزمایشگاه با اجرای نمایش‌های خیره‌کننده علاقه داشت. مارک تواین یکی از دوستان محبوب تسلا بود که وقتی در نیویورک بود اغلب به دیدن آزمایشگاه او می‌رفت. در واقع، عکسی که تسلا از مارک تواین در همین آزمایشگاه گرفت بعدها به عنوان اولین عکس اشعه ایکس در ایالات‌متحده معروف شد.

جریان برق

اما همه این تحقیقات و اکتشافات در صبح روز ۱۳ مارس ۱۸۹۵ بر باد رفت: آزمایشگاه تسلا یک شبه تا بیخ زمین سوخته بود. او فکر می‌کرد آزمایش‌هایی که طی آن‌ها اکسیژن مایع تولید می‌شد، باعث این فاجعه شدند.

تسلا هرگز خود را برای چنین شرایطی آماده نکرده بود و ساختمان و تجهیزاتش بیمه نبودند.

ایده‌های تسلا آن‌قدر بزرگ بودند که به سختی می‌توانست برایشان سرمایه‌گذار پیدا کند.

از دست دادن آزمایشگاه هم ضربه روانی شدیدی برای تسلا بود و هم آسیب مالی بزرگی به او زد. او هیچ بیمه‌ای برای ساختمان یا تجهیزاتش نداشت و شراکتش با وستینگهاوس هم دوره‌اش تقریبا تمام شده بود. او به سرمایه‌گذارانی نیاز داشت که نوآوری بزرگ بعدی‌اش را تحقق بخشند.

آزمایشگاه جدید تسلا

او بعد از سوگواری برای ضررهای وارده، تصمیم گرفت با کمک گرفتن از ارتباطاتی که در پروژه نیاگارا برقرار کرده بود، آزمایشگاه جدیدی بسازد. او آزمایش‌های کنترل ریموت را دوباره از سر گرفت چون معتقد بود این فناوری سودآور است.

او برای ثبت اختراعش اقدام کرد و اولین قایق کنترل از راه دور جهان را در اولین نمایشگاه الکتریکال در مدیسون اسکوئر گاردن در ۱۸۹۸ به نمایش گذاشت. او کاربردهای زیادی برای این فناوری در نظر داشت اما مهم‌تر از همه به کارکرد نظامی آن معتقد بود- ربات‌های قابل‌کنترل از راه دور که در جنگ‌ها شرکت کرده و از مرزها دفاع می‌کنند.

البته اعتقاد قلبی تسلا این بود که این فناوری کلا به جنگ پایان خواهد داد. اما با وجود درگیری کشور در جنگ با اسپانیا، هیچ‌کس علاقه‌ای به این فناوری نشان نداد.

جریان برق

روزنامه‌ها در مورد این فناوری جدید شک و تردید داشتند. می‌خواستند بدانند انتقال نیرو چقدر در برابر دخالت‌ها یا استراق سمع مقاوم و امن است. آن‌ها کاملا بی‌اطلاع بودند که تسلا از قبل امنیت خطوط ارتباطی را تامین کرده است. چنین ایده‌هایی بسیار جلوتر از زمان خود بودند.

مثلا او هم‌زمان با معرفی دستگاه‌های کنترل از راه دور، مشغول کار روی نظریه‌هایی در مورد استفاده از انرژی خورشیدی بود. او همچنین روی آنچه آن را تلگودینامیکس می‌نامید هم کار می‌کرد، حوزه‌ای که به استفاده از اصول ویبراسیون برای ارسال پیام بی‌سیم از طریق زمین یا برای کشف فلز یا نفت از زیر زمین می‌پرداخت.

مستند آزمایش تسلا

«نیکولا تسلا» یکی از قدرتمندترین مخترعان قرن بیستم بود و در حقیقت مردی که جهان را نورانی کرد، شخص او بود.
«نیکلا تسلا» بشر را به سمت عصر جدید صنعتی هدایت کرد و پیش‌زمینه‌ی تکنولوژی امروز بشر را پایه‌گذاری کرد.

دانلود مستند آزمایش تسلا از مجموعه ما و فرازمینی‌ ها

اما آیا ممکن است همه‌ی این‌ها از طرح‌های فرازمینی‌ها بوده باشد؟
مرد مرموزی که در اطرافش توطئه‌های فراوانی وجود داشت، «تسلا» نابغه‌ی واقعی بود اما چگونه می‌توانست اختراعاتش را با تمام جزئیات در ذهنش تصور کند و حتا به شکل ذهنی آن را اصلاح یا دستکاری کند؟
اما در همین حال او ادعا کرده که ارتباطی مستقیم با موجودات دارای هوش از سیارات دیگر دارد.
برخی هم ادعا کرده‌اند این دانشمند نابغه، دیوانه بوده، اما مسلم است که او از زمان خود جلوتر بوده.
آیا او می‌توانسته پیام‌های فرازمینی‌ها را دریافت کند؟
آیا او از طرف فرازمینی‌ها مامور بوده تا بشر را به سوی تکنولوژی برتر هدایت کند تا در آینده انسان بتواند دوباره با فرازمینی‌ها دیدار کند؟

با وجود درخواست‌های زیاد برای تامین مالی، هیچ‌کس حتی سرمایه‌گذاران صمیمی مثل وستینگهاوس هم حاضر به کمک به تسلا نشدند تا بتواند در دوران زندگی خود این فناوری‌ها را تبدیل به واقعیات روزمره کند

تسلا هرگز نتوانست انتقال بی‌سیم انرژی را محقق کند.

تسلا با وجود ذهن بی‌نهایت خلاق و کنجکاوش، شیفته یک ایده واحد بود:

برق‌رسانی به دنیا با الکتریسیته بی‌سیم

آزمایش‌های او در این زمینه کم‌کم داشتند برای یک شهر شلوغ خطرناک می‌شدند اما خوشبختانه در ۱۸۹۹ یکی از همکارانش محلی متروکه در کلرادو اسپرینگز پیدا کرد. تسلا بلافاصله دست به کار آزمایش‌هایی در مقیاس بزرگ شد.

تسلا به محض ورود به کلرادو یک فرستنده بزرگ ساخت- توده‌ای سیم‌پیچ شده که می‌توانست برق با ولتاژ بالا تولید کند. فعال کردن آن اشعه‌های عظیم نورانی به آسمان کلرادو اسپرینگز می‌فرستاد تا امکان ارسال برق بی‌سیم از طریق جو را آزمایش کند.

آزمایشگاه تسلا

او امکان ارسال برق از طریق سطح زمین را هم آزمایش کرد.

او با آزمایش فرکانس‌های بالا و پایین مقادیر عظیمی ولتاژ را به نواحی اطراف ارسال می‌کرد. او شوک‌های الکتریکی به زمین وارد می‌کرد که اسب‌ها را می‌ترساند و لامپ‌ها را در فاصله ۲۶ مایلی روشن می‌کرد. این آزمایش‌ها در ۳ جولای ۱۸۹۹ منجر به خاموشی کل شهر کلرادو اسپرینگز شد چون فرستند تسلا باعث اضافه بار ژنراتور شهر شده بود.

این آزمایش‌ها برای تسلا موفقیت بودند و نتایجش او را متقاعد کرد که می‌تواند دنیا را تغییر دهد.

وقتی در ژانویه ۱۹۰۰ به نیویورک بازگشت، پیشنهاد ساخت یک نیروگاه بلند به نام واردن‌کلیف داد. او معتقد بود می‌تواند خطوط چندگانه ارتباط بی‌سیم و نیروی برق ایجاد کند که به تمام دنیا ارسال شوند.

اما باز هم تامین مالی پروژه به مشکل خورد.

وستینگهاوس قبول نکرد و تسلا فقط توانست ۱۵۰ هزار دلار از جی. پیرپونت مورگان دریافت کند. این مبلغ برای ساخت سازه و استخدام کارکنان کافی بود اما برای عملیاتی کردن آن نه.

دوران تاریکی

تسلا ۱۷ سال بعدی را صرف تلاش مداوم برای عملیاتی کردن واردن‌کلیف کرد اما موفق نشد. رویای الکتریسیته بی‌سیم همچنان رویا باقی ماند.

دیگران از قِبَل فناوری‌های او ثروتمند می‌شدند اما شکست واردن‌کلیف آغاز دورانی تاریک برای تسلا بود.

نیکول

همان‌طور که برنامه‌های جاه‌طلبانه برای واردن‌کلیف نشان می‌دهند، زندگی تسلا اغلب پر از کشمکش و مسئله بوده است. اما هیچ مسئله‌ای به اندازه اینکه چه کسی مخترع ارتباط رادیویی است، ادامه پیدا نکرد.

واقعیت این است که تسلا حق اختراع رادیو را در ۱۸۹۷ برای خود ثبت کرد. اما وقتی گوگللمو مارکونی در دسامبر ۱۹۰۱ اولین ارتباط رادیویی را به آن سوی اقیانوس اطلس فرستاد، زنجیره‌ای از دعاوی قانونی آغاز شدند که دهه‌ها ادامه بافتند.

بعد از ارسال این سیگنال، او واکنش نشان داد:

«مارکونی همکار خوبی است. بگذارید ادامه دهید. او در حال استفاده از ۱۷ تا از حق اختراع‌های من است.»

آنچه در نهایت باعث آزار تسلا شد، این بود که در طول دعواهای حقوقی ۴۰ ساله مارکونی منافع مالی زیادی به چنگ آورد درحالی‌که او برای کسب اهداف تلاش می‌کرد.

هشت ماه بعد از مرگ تسلا در ۱۹۴۳، دادگاه عالی آمریکا بالاخره اعلام کرد که حق اختراع رادیوی تسلا باید به رسمیت شناخته و تایید شود.

متاسفانه دیگر دیر بود، چون تسلا در ۱۹۱۶ از پرداخت مالیات‌هایش ناتوان بود و اجازه یافته بود سال‌ها در والدورف-آستوریا زندگی کند.

در اقدامی غیرمنتظره تسلا مجبور شد واردن‌کلیف را به وکیل مدافع نیویورک تحویل دهد تا از اقدامات بعدی علیه او جلوگیری شود و در ۱۹۱۷ پروژه رویاهای او تخریب شد. اما او حتی در طول این سختی‌ها هم دست از ایده‌پردازی برنداشت:

او در مقاله‌ای در مجله الکتریکال اکسپریمنتر در همان سال، فناوری رادار مدرن را مفصل و دقیق توضیح داد.

توصیف او از جریانی از شارژهای الکتریک که از اشیاء متصاعد شده تا موقعیت مکانی آن‌ها مشخص شود، الهام‌بخش دکتر امیل گیراردو شد که همراه تیمش در ۱۹۳۴ ایستگاه‌های رادیویی را در فرانسه راه‌اندازی کردند.

 پیری نیکو

آخرین سالهی زندگی نیکولا

آخرین سال‌های زندگی تسلا تلخ و دردناک بودند.

هیجان نوظهور جامعه مدرن در دهه ۱۹۲۰ تسلا را آزار می‌داد. در این دوره او بیشتر با کبوترهای نیویورک وقت می‌گذراند تا مردمش.

او عاشق کبوتر سفیدی شده بود که همه‌جا همراه او می‌رفت و می‌گفت «تا زمانی که او را دارم، زندگی‌ام هدف دارد.»

طبق تعریف تسلا روزی کبوتر از پنجره باز وارد اتاق شد، روی میز ایستاد و نوری «قوی و کورکننده» از چشم‌هایش بیرون زد و مرد. بعد از این واقعه، تسلا اعلام کرد که زندگی‌اش دیگر به پایان رسیده.

با این حال او تا ۷۰ سالگی همچنان سرشار از ایده‌های پیشرو بود.

او در مصاحبه‌ای با مجله کولیرز در ۱۹۲۶ آینده را پیش‌بینی کرد:

«روزنامه‌ها به صورت بی‌سیم در خانه چاپ خواهند شد و مردم دستگاه‌هایی جیبی با خود حمل خواهند کرد که در مقایسه با تلفن‌های فعلی ما بسیار ساده‌تر خواهند بود»

اما او همیشه از علم مدرن فاصله می‌گرفت. در جشن تولید ۷۵ سالگی‌اش در ۱۹۳۱، مورداحترام و افتخار برندگان نوبل و همین‌طور آلبرت انیشتین قرار گرفت.

وقتی در مهمانی با او مصاحبه کردند، توضیح داد که در حال کار روی دو چیز است: نقض نظریه نسبیت انیشتین و ایجاد منبع جدیدی از انرژی که ربطی به «به اصطلاح انرژی اتمی» ندارد.

وقتی تسلا در ۷ ژانویه ۱۹۴۳ در سن ۸۶ سالگی در اتاق هتل از دنیا رفت، سوالات بی‌پاسخ زیادی به جا گذاشت.

با وجود این‌که او از سال ۱۸۹۱ شهروند آمریکا شده بود، مقالات و دست‌نوشته‌ها و تمام آنچه داشت، توسط دفتر حفاظت از اموال بیگانه مصادره شد. شایعه شد که دلیل آن صحبت‌های او قبل از مرگش در مورد کار بر روی فناوری پرتو ذرات مسلح بوده که می‌توانسته به جنگ پایان دهد.

هیچ کاغذ یا مدرکی در مورد جزئیات چنین پرتوی پیدا نشد؛ مانند بیشتر ابداعات تسلا، این یکی هم کاملا در تخیل او ثبت شده بود

خلاصه نهایی

نیکولا تسلا شاید بزرگ‌ترین مغز مخترع آمریکا تاکنون باشد. قطعا وقتی پای الکتریسیته در میان باشد، به ندرت کسی توانایی رقابت با تخیل بی‌مرز او را دارد.

خلاقیت او حتی در مواجهه با سخت‌ترین ناملایمات که هرکس دیگری را از پا درمی‌آورد، هرگز متوقف نشد.


پرسش های متداول پیرامون نیکولا تسلا


نیکولا تسلا به چه چیزی معروف است؟

انتقال بی سیم و استفاده از نیروی الکتریکی، او اولین موتور جریان متناوب (AC) را اختراع کرد و فناوری تولید و انتقال AC را توسعه داد.

آیا نیکولا تسلا کشته شد؟

در حالی که جنگ جهانی دوم در ژانویه سال 1943 در اروپا در جریان است ، پرکارترین مخترع آمریکا ، نیکولا تسلا ، در یک اتاق هتل در شهر نیویورک به قتل رسیده است.

آیا تسلا به نام نیکولا تسلا نامگذاری شده است؟

شرکت تسلا موتورز ، تولید کننده خودروهای الکتریکی آمریکایی. در سال 2003 توسط کارآفرینان آمریکایی مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ تاسیس شد و به نام مخترع صرب آمریکایی نیکولا تسلا نامگذاری شد

آیا نیکولا تسلا ازدواج کرده بود؟

آشنایان تسلا علاقه او به کبوترها را گیج کننده می دانستند زیرا مخترع یک ژرموفوب شناخته شده بود. تسلا هرگز ازدواج نکرد ، اما اعتراف کرد که عاشق کبوتر سفید بسیار ویژه ای است که مرتبا از او دیدن می کرد. گزارش شده است که وی گفت :من آن کبوتر را دوست داشتم همانطور که مردی یک زن را دوست دارد ، و او مرا دوست داشت.

ضریب هوشی نیکولا تسلا چقدر بود؟

ضریب هوشی تسلا را از 160 تا 310 در نظر می گیرند.

تسلا کجا دفن شده است؟

Ferncliff Cemetery, New York, United States

چرا تسلا فقیر مرد؟

تسلا در 7 ژانویه 1943 در سن 86 سالگی در شهر نیویورک ، جایی که نزدیک به 60 سال در آن زندگی کرده بود ، بر اثر ترومبوز کرونر درگذشت . با این حال ، میراث اثری که تسلا از خود به جای گذاشت تا امروز ادامه دارد

چه کسی ایده های تسلا را دزدید؟

ادیسون در پایان ، استدلال های تسلا ، مبتنی بر دانش عمیق فناوری وی ، قانع کننده بود. درک اینکه چگونه می توان ادیسون را به خاطر سرقت ایده های تسلا سرزنش کرد ، دشوار است . از نظر اختراع برتر خود ، موتور AC چند فاز ، تسلا یک پیروزی برابر ادیسون به دست آورد

چگونه ایلان ماسک اینقدر ثروتمند است؟

ماسک از شرکتهای خود دستمزد بسیار کمی می گیرد ، بنابراین منبع اصلی 188.5 میلیارد دلار ارزش خالص وی سهام بزرگ وی در این شرکت است. سهام تسلا در سال 2020 بیش از 700 درصد رشد کرد و تاکنون ارزشمندترین خودروساز جهان است. ... این باعث شد که ماسک پردرآمدترین مدیر اجرایی در سال 2020 باشد

چه کسانی تسلا را بنیانگذاری کردند؟

الون ماسک - جی بی استراوب - مارتین ابرهار - مارک تارپنین - ایان رای -

TVmostanad
TVmostanad

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید. در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد. برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره تی وی مستند

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید.

در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد.

برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

بقیه شو اینجا بخون…

آخرین مطالب بلاگ
manoto official website
TVomstanad
سایت رسمی manoto

در این صفحه میتوانید به تمام اطلاعات بروزرسانی شده شبکه تلویزیونی manoto همچون جدیدترین فرکانس من و تو , پخش زنده من و تو ( live manoto ) , زمان پخش برنامه های من و تو و لیست سریال های شبکه من و تو دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید »
لئوناردو داوینچی, نابغه یا نقاشی هنرمند
TVomstanad
لئوناردو داوینچی و زندگی پر رمز و راز او!

در این نوشته، می‌توانید با تمام اتفاقات هیجان‌انگیز و داستان‌های حیرت‌آور زندگی کسی آشنا شوید که در درجۀ اول، او را بزرگ‌ترین مخترع جهان تا به امروز می‌دانیم.
همچنین در این نوشته، می‌توانید با اختراعات باور‌نکردنی لئوناردو داوینچی آشنا شوید که صدها سال بعد ساخته شدند. در بعضی از قسمت‌ها نیز، با نگاه کردن به نقاشی‌ها می‌توانید بفهمید که چگونه می‌توان یک شاهکار هنری خلق کرد

بیشتر بخوانید »
ایران باستان
TVomstanad
کامل ترین تاریخ ایران باستان + فیلم مستند

گستره امپراتوری‌ ایران باستان در اوج عظمت خود بیش‌تر منطقه‌ای‌ را که امروز خاور نزدیک یا خاورمیانه می‌‌گویند شامل می‌‌شد و از غرب سواحل دریای‌ مدیترانه و از شرق تا مرزهای‌ هندوستان را در بر می‌‌گرفت. در این میان سرزمین اصلی‌ ایران ویژگی‌ بیش‌تری‌ داشت و شامل ناحیه‌ای‌ می‌‌شد که امروزه ملت ایران در آن سکونت دارد.

بیشتر بخوانید »
مستند های تاریخی منوتو
TVomstanad
مجموعه مستند های تاریخی منوتو

برخی از برنامه های دوبله شده توسط شبکه منوتو به صورت تک قسمتی یا دو قسمتی ارائه شده است.
این برنامه ها که در قالب ویژه برنامه دسته بندی شده اند نیز خود شامل موضوعات مختلف هستند.
ما برنامه های تاریخی و سیاسی این بخش را تحن عنوان ” مستند های تاریخی منوتو ” برچسب گذاری کرده ایم!

بیشتر بخوانید »
Treatment of obsessions
TVomstanad
درمان عملی وسواس

در نوشته های قبلی به اختلال وسواس پرداختیم. در این نوشته به درمان عملی وسواس با جدیدترین تکنیک ها و روش ها پرداخته و استفاده عملی از ابزارها را می آموزیم. در یکی از بهترین نوشته های سایت تی وی مستند درباره اختلال وسواس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید »
گالیله و منظومه شمسی ناشناخته‌اش
TVomstanad
گالیله و منظومه شمسی ناشناخته‌اش

گالیله سال ۱۵۶۴ میلادی در شهر پیزای ایتالیا دنیا آمد.

پدرش وینچِنتسو که موسیقیدان معروفی بود و از علم هم یک چیزهایی سرش می‌شد، گاه گداری بدش نمی‌آمد از آموزه‌های ارسطو ایراد بگیرد و آنها را مسخره کند.

این رفتار آقای گالیله جر و بحث زیادی راه می‌انداخت و او حسابی حال می‌کرد. معلوم می‌شود که گالیلئو عشق به دانش، اخلاق خروس‌جنگی و عشق به بحث و جدل را تا حدودی از پدرش به ارث برده بود.

بیشتر بخوانید »
کلیساهای محل تردد ارواح
TVomstanad
کلیساهای محل تردد ارواح

در این نوشته به معروفترین کلیساهای محل تردد ارواح میپردازیم و اتفاقات ماورایی روی داده در آنها را بررسی میکنیم. با یکی دیگر از نوشته های انحصاری تی وی مستند درباره دنیای ماورا با ما همراه باشید…

بیشتر بخوانید »
درمان وسواس فکری به کمک این ابزارها
TVomstanad
وسواسی ها بخوانند: 5 – درمان وسواس فکری به کمک این ابزارها

شما می‌توانید برای نه گفتن به وسواس فکری که آزارتان میدهد, از ابزار‌هـای خاصی استفـاده کنید. هر قدر، بیشتر از این ابزار‌ها استفاده کنید، عملکرد بهتری خواهند داشت.
پس بیایید آموزش ابزار‌ها را شروع کنیم تا انرژی شما سرجایش بازگردد!

بیشتر بخوانید »
دانلود مستند سیاره ها - 1 از مجموعه سیاره ها با دوبله شبکه منوتو
TVomstanad
دانلود بهترین فیلم های مستند نجوم، فضا، کهکشان ها و سیاره ها

در این مقاله بهترین مستند ها در زمینه نجوم , کیهان و فضا را به شما معرفی خواهیم کرد. این لیست با مستند سیاره ها شروع میشود. به مرور کامل تر شده و همواره جدید ترین مستند ها به ابتدای آن اضافه خواهند شد.

بیشتر بخوانید »
بهترین فیلم های آموزشی والدین + دانلود
TVomstanad
راهنمای جامع بارداری , تولد و رشد کودک + فیلم

در این مطلب با معرفی بهترین فیلم های آموزشی راهنمای والدین از لقاح تا بارداری , دوران بارداری , بارداری دوقلو و مراحل رشد جنین تا تولد و سال های ابتدایی زندگی کودک در خدمت کاربرای عزیزمون هستیم.

بیشتر بخوانید »
زمینشناسی به زبان ساده
TVomstanad
فرآیندهای زمین شناختی

در این نوشته, در ادامه مقاله “زمین شناسی : از پوسته تا هسته” به فرآیندهای زمین شناختی پرداخته و آنها را مورد به مورد بررسی خواهیم نمود.

بیشتر بخوانید »
ساختمان‌های جن زده : محل تردد ارواح + فیلم مستند
TVomstanad
ساختمان‌های جن زده : محل تردد ارواح + فیلم مستند

معمولاً محل تردد ارواح، خانه قبلی متوفی یا محلی است که او مرده است. ولی گاهی مکان‌هایی که مورد علاقه او بوده یا خانه کسی که باعث مرگ زود هنگام او شده, مورد تردد روح قرار می‌گیرد. به این مکان ها ساختمان های نفرین شده میگویند.

بیشتر بخوانید »
مستند این رل ساخته شمقدری از تی وی مستند
TVomstanad
این رل | نقد و حاشیه های مستند جنجالی شمقدری + لینک دانلود

مستند این رل اخیراً توسط مؤسسه آرمان مدیا و به کارگردانی حسین شمقدری منتشر شده است. این مستند جنجالی و پر حاشیه, داستان جوانی مذهبی برای ر‌هایی از نیاز‌های جنسی را روایت می‌کند. در ادامه با تی وی مستند همراه باشید تا این فیلم را از زوایای گوناگون بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید »
یونان شناسی از صفر تا صد + فیلم مستند
TVomstanad
یونان شناسی از صفر تا صد + فیلم مستند

در این نوشته میبینیم چگونه لپ‌گُلی‌‌های‌ یونانی بنیانگذار نخستین حکومت دمکراسی‌ در جهان شدند؟ برای آشنایی با تاریخ تمدن یونان همراه با معرفی بهترین فیلم های مستند درباره تاریخ یونان باستان با ما همراه باشید!

بیشتر بخوانید »
اعتقاد به شیاطین و ارواح در آیین و رسوم مختلف
TVomstanad
اعتقاد به شیاطین و ارواح در آیین و رسوم مختلف

‌اعتقادات کهن در مورد شیاطین, ارواح و اشباح الهام‌بخش بسیاری از مراسم متنوعی بوده است که امروزه هم در جوامع بدوی و هم در جوامع پیشرفته‌تر برگزار می‌شود. گر چه قرن‌هاست دیدگاه ما از دین و علوم دچار تغییرات وسیعی شده ولی این اعتقاد که بعضی از ارواح بعد از مرگ روی زمین باقی می‌مانند هنوز به قوت خودش باقی است.

بیشتر بخوانید »
فلزیاب چیست و چگونه کار میکند
TVomstanad
فلزیاب چیست و چگونه کار می‌کند؟

فلزیاب‌ها اکنون وارد بخشی از زندگی ما شده‌اند.
آن‌ها در فرودگاه‌ها، ساختمان‌های اداری و زندان‌ها به کار می‌روند تا کسی نتواند با اسلحه وارد این مکان‌ها شود.
در این بخش، ما دربارۀ فلزیاب‌ها و فناوری به کار رفته در آن‌ها بحث خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید »
آلزایمر و مراحل پیشرف آن
TVomstanad
آلزایمر | بخش اول : شروع و پیشرفت بیماری

در این سری نوشته ها؛ به بررسی بیماری آلزایمر و مراحل مختلف پیشروی آن خواهیم پرداخت و بهترین روش های پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر را معرفی خواهیم کرد. در ادامه با تی وی مستند همراه باشید…

بیشتر بخوانید »
کامل ترین مقاله درباره مصر به زبان ساده
TVomstanad
تمدن پر رمز و راز مصر باستان + فیلم مستند

مصریان چیزهای‌ بسیاری‌ به جامعه‌ی بشری‌ آموختند. آنها کشاورزانی‌ فوق‌العاده بودند، درباره‌ی آبیاری‌ و کانال‌کشی‌، اطلاعات و تجربیات بسیاری‌ داشتند. آنها بنیان‌گذار نخستین معابد ـ به مفهوم کلاسیک ـ بودند، ابداع‌کننده‌ی نخستین تقویم خورشیدی‌ جهان بودند (تقویم آنها با تغییراتی‌ اندک حتی‌ امروزه نیز قابل استفاده است) و مهم‌تر از همه مصریان نخستین جماعتی‌ بودند که دریافتند چگونه برای‌ استفاده‌ی نسل‌های‌ آینده سخنان خود را مکتوب کنند. در جهانی‌ که حرف بخشی‌ از باد هوا تلقی‌ می‌‌شد و ارزش ثبت کردن نداشت، این اختراع مصریان کم از کشف آتش نداشت.

بیشتر بخوانید »
اختلال وسواس فکری کودکان
TVomstanad
وسواسی ها بخوانند: 4 – اختلال وسواس کودکان

در این نوشته با اختلال وسواس کودکان , علت ها و راه های درمان آن به زبان ساده آشنا خواهیم شد.
چرا بچه‌ها دچار اختلال وسواسی ـ اجباری می‌شوند؟
شکل های بروز اختلال وسواس در کودکان چگونه است؟
نحوه عملکرد سیستم پیغام دهی در اختلال وسواس کودکان و علل به وجود آمدن اختلال وسواس کودک چیست؟

بیشتر بخوانید »
روح چیست وو چگونه ارواح را احضار کنیم
TVomstanad
روح و ارتباط با ارواح + فیلم مستند

کلمه روح بلافاصله تصور خاصی را در اذهان اکثر مردم به وجود می‌آورد و اگر چه شواهد زیادی برای اثبات وجود روح موجود نیست اما این باور عملاً بخشی از اعتقادات هر فرهنگی در جهان را تشکیل می‌دهد. ولی به ‌راستی روح چیست؟

بیشتر بخوانید »
قطار سریع السیر
TVomstanad
قطار سریع السیر

شما در این بخش یاد خواهید گرفت که نیروی الکترومغناطیس چگونه کار می‌کند و چگونه قطار سریع السیر از این نیرو جهت حرکت خود استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید »
ارسطو و موجودات ماه نشین او
TVomstanad
ارسطو و موجودات ماه نشین او!

ارسطو جزء اولین متفکرهای دانشمند مسلک بود و برای همین کارهای زیادی کرد: فیزیک و زیست‌شناسی را اختراع کرد (هرچند که باز هم به آنها می‌گفتند فلسفه!)، روش استدلال را متحول کرد و علاوه بر اینها، به کیهان‌شناسی، سیاست، کانی‌شناسی و شیمی هم سرک کشید. یک مقدار از وقتش را هم صرف نوشتن درباره ورزش کرد و یک چیزهایی هم درمورد لوازم آرایش نوشت.

بیشتر بخوانید »
اختلال وسواسی- اجباری
TVomstanad
وسواسی ها بخوانند: 2 – اختلال وسواسی- اجباری

اختلال های وسواسی – اجباری، افکاری هستند که بار‌ها و بار‌ها به ذهن شما می‌آیند. شما نمی‌خواهید به آنها فکر کنید اما آنها به هر حال به ذهن شما می‌آیند و باعث می‌شوند که شما عصبی شوید یا احساس بدی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید »
انسان اولیه از تکامل تا پیدایش دین و مذهب
TVomstanad
انسان اولیه از تکامل تا پیدایش دین و مذهب

ما در مورد انسان‌‌ اولیه چیزهای‌ خیلی‌ کمی‌ می‌‌دانیم، یعنی‌ حقیقتش تقریباً هیچ چیزی‌ نمی‌‌دانیم. نه نوشته‌ای‌ از آنها به یادگار مانده و نه حتی‌ تصویری‌. تمام دانسته‌های‌ ما، تنها حدس و گمان‌هایی‌ هستند بر پایه‌ی یافته‌های‌ باستان‌شناسان.

بیشتر بخوانید »
اختلال وسواسی- اجباری
TVomstanad
وسواسی ها بخوانند: 1 – دور ریختنی ها

برای یک لحظه چشمانتان را ببندید و خانه‌ی خود را در ذهن تصور کنید. در تمام اتاق‌ها قدم بزنید و تمام وسایل دور ریختنی را که می‌بینید بشمارید. در مورد آشپزخانه، اتاق‌ خواب، دستشوئی، حمام و تمام اتاق‌های خانه فکر کنید.

بیشتر بخوانید »
رادیو چگونه کار میکند؟
TVomstanad
رادیو چگونه کار میکند؟

امروزه ما دربارۀ تلفن همراه، دوربین‌های کنترلی، رادیو FM، سیستم‌های کنترل از راه دور، GPS، ارتباطات ماهواره‌ای و هزاران فناوری دیگر مطالبی می‌شنویم که همۀ آن‌ها از امواج رادیویی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید »
موتور الکتریکی چیست و چگونه کار میکند؟
TVomstanad
موتور الکتریکی چیست و چگونه کار میکند؟

موتور الکتریکی تقریباً همه جا هستند! داخل وسایل برقی خانۀ شما، مثل آب میوه‌گیری، یخچال، ماشین لباسشویی، ضبط صوت، سشوار و ده‌ها وسیلۀ دیگر از این موتورها استفاده شده است. با ما همراه باشید تا ببینید این موتورها چگونه کار می‌کنند؟

بیشتر بخوانید »
الکتروسیته
TVomstanad
تسلا، پدر ارتباطات بی‌سیم

وقتی به یک مخترع فکر می‌کنید، تصویر چه کسی به ذهن می‌آید؟ برای خیلی از مردم آن شخص توماس ادیسون است. اما برای عده‌ای دیگر- به خصوص افرادی که به نوعی با اختراع سروکار دارند این شخص نیکولا تسلا است. او برای خیلی‌ها یک قهرمانی واقعی است: ایلان ماسک حتی خودروی مشهورش را به اسم او نام‌گذاری کرد.

بیشتر بخوانید »
جریان الکتریکی و الکترومغناطیس به زبان ساده
TVomstanad
جریان الکتریکی و الکترومغناطیس به زبان ساده

با عبور دادن جریان الکتریکی از سیم، حول آن یک میدان مغناطیسی به وجود می‌‌آید. با استفاده از همین مفهوم ساده صدها وسیله‌ای را که امروزه با آن‌ها سر و کار داریم، ساخته شده‌اند. وسایلی مانند: آب‌میوه‌گیری، تلویزیون، ویدئو، تلفن، ضبط‌صوت، بلندگو، زنگ اخبار، دیسک‌های مغناطیسی و…

بیشتر بخوانید »
زمین شناسی از پوسته تا هسته
TVomstanad
زمین شناسی از پوسته تا هسته!

زمین شناسی (Geology) از واژه یونانی Geo به معنی زمین و Logos به معنی علم گرفته شده و در واقع علم مطالعه زمین است. زمین‌شناسی دانش شناخت زمان و چگونگی پیدایش زمین و تکامل آن، مواد تشکیل‌دهنده، ساختارها و رویدادهایی مانند کوهزایی و تشکیل اقیانوس‌ها و همچنین پیدایش جانداران در طول تاریخ آن است.

بیشتر بخوانید »
تربیت کودک با جو فراست، متخصص تربیت فرزند
TVomstanad
تربیت کودک با جو فراست، متخصص تربیت فرزند

در این نوشته میخواهیم در کنار معروف ترین متخصص تربیت کودک، جو فراست, نویسنده کتاب “مادر کافی” رفتار با کودک خود را بیاموزیم و به عنوان یک پدر و مادر نمونه تربیت فرزند خود را به بهترین شکل انجام دهیم!

بیشتر بخوانید »
دایناسور شناسی
TVomstanad
دایناسور شناسی به روش تی وی مستند!

این مقاله مانند سایر نوشته های سایت تی وی مستند، همواره با جدیدترین اطلاعات در مورد دایناسورها بروز رسانی میگردد. نظرات خود را درباره این موجودات غول پیکر با ما در میان بگذارید و برامون بنویسید دوست دارید در بروزرسانی های بعدی؛ چه اطلاعاتی درباره دایناسورها را برایتان بازگو نماییم.

بیشتر بخوانید »
جنگ های جهانی
TVomstanad
هرچیزی که باید درباره جنگ جهانی اول و دوم بدانید!

جنگ های جهانی اول و دوم به مجموعه نبردهایی گفته می‌شود که در آن اکثر کشورهای جهان به‌نوعی درگیر شدند.
این اصطلاح معمولاً اشاره به دو جنگ بین‌المللی دارد که در طول قرن ۲۰ رخ‌داده است یعنی:
جنگ جهانی اول (۱۹۱۴-۱۹۱۸) و جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵)

بیشتر بخوانید »
دانلود در جستجوی نازی ها با دوبله فارسی
TVomstanad
آدولف هیتلر از تولد تا مرگ

در خصوص آدولف هیتلر سخن فراوان است. اما در این مقاله که قصد داریم آن را به طور متناوب منتشر و بروز رسانی نماییم میخواهیم از تمام اسناد و داده‌های موجود بهره بگیریم.

همچنین در این مقاله با بررسی مستندها و مدارک واقعی؛ درک درستی را نسبت به شخصیت این فرد و کنش‌های او که منجر به تغییرات بزرگی در ساختارهای سیاسی؛ علمی و حتی جغرافیایی گشت؛ را به دست خواهیم آورد.

بیشتر بخوانید »
آشنایی با تاریخ آمریکا
TVomstanad
تاریخ آمریکا از ابتدا تا امروز

می گویند تاریخ آمریکا به حدودا 400 سال پیش باز می گردد و سالی که این کشور به رسمیت شناخته شد، 1776 بود؛ البته بدون شک این کشور به عنوان زیستگاه انسان ها و بشر، قدمت بسیار بیشتری دارد و 400 سال در برابر این قدمت عدد چندان زیادی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید »
فرازمینی ها
TVomstanad
حقایقی درباره فرازمینی ها

فرازمینی ها موجوداتی هستند که همواره بخش بزرگی از ذهن بشر را مشغول کرده و سوالات بی شماری درباره آن ها وجود دارد؛ البته دلایل و نشانه های بسیار زیادی برای اثبات وجود فرازمینی ها وجود دارد که در این مقاله، برخی از آن ها را به شما می گوییم.

بیشتر بخوانید »
ارتباط سریع با ما!

همین الان میتونی روی دکمه بالا کلیک کنی و سوالاتت رو درباره آرشیو مستندها از ما توی واتساپ بپرسی!