کامل ترین تاریخ ایران باستان + فیلم مستند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
گستره امپراتوری‌ ایران باستان در اوج عظمت خود بیش‌تر منطقه‌ای‌ را که امروز خاور نزدیک یا خاورمیانه می‌‌گویند شامل می‌‌شد و از غرب سواحل دریای‌ مدیترانه و از شرق تا مرزهای‌ هندوستان را در بر می‌‌گرفت. در این میان سرزمین اصلی‌ ایران ویژگی‌ بیش‌تری‌ داشت و شامل ناحیه‌ای‌ می‌‌شد که امروزه ملت ایران در آن سکونت دارد.
ایران باستان

فهرست مطالب

ایران باستان: چهارراه فرهنگ‌ها

گستره امپراتوری‌ ایران باستان در اوج عظمت خود بیش‌تر منطقه‌ای‌ را که امروز خاور نزدیک یا خاورمیانه می‌‌گویند شامل می‌‌شد و از غرب سواحل دریای‌ مدیترانه و از شرق تا مرزهای‌ هندوستان را در بر می‌‌گرفت. در این میان سرزمین اصلی‌ ایران ویژگی‌ بیش‌تری‌ داشت و شامل ناحیه‌ای‌ می‌‌شد که امروزه ملت ایران در آن سکونت دارد.

مستند چهار راه تمدن

در چهارراه تمدن، سفر میکنیم به تاریخ ایران زمین، سرزمین پارس.
برنامه ای که ۴۰ سال پیش توسط دیوید فراست ساخته شد و هیچ وقت دیده نشد.
به کمک چندین باستان شناس و به همراه بازسازی وقایع آن دوران، این اتفاقات تاریخی رو برسی میکنیم.

دانلود مستند چهار راه تمدن (7 قسمت) از مجموعه ویژه برنامه با دوبله شبکه منوتو
دانلود مستند چهار راه تمدن (۷ قسمت) از مجموعه ویژه برنامه با دوبله شبکه منوتو

از کوروش تا اسکندر، از اردشیر تا حمله‌ی اعراب، از ویرانی مغولها تا آبادی نصف جهان، از کشف طلای سیاه تا مدرنیته‌ی رضا شاه.
اپیزودهای این مجموعه به ترتیب : ۱ – مدارک و شواهد ۲ – افسانه یا تاریخ ۳ – نگهبانان آتش مقدس ۴- سایه خدا روی زمین ۵ – نوادگان ترکان و مغولان ۶ – نصف جهان ۷ – یغماگران

بخش مرکزی‌ این منطقه متنوع جغرافیایی‌، فلات گسترده ایران است که به طور متوسط بین هزار تا دو هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و گستره آن از دریای‌ خزر در شمال تا خلیج فارس در جنوب به حدود هزار کیلومتر می‌‌رسد.

در منتهی‌‌الیه شرقی‌ این منطقه دو کویر نمکی‌ بزرگ، دشت کویر و دشت لوت، قرار گرفته و در غرب، رشته کوه‌های‌ سر به فلک کشیده و ناهموار زاگرس به طور اریب در امتداد فلات از شمال غربی‌ تا جنوب غربی‌ کشیده شده است؛ در غرب این کوه‌ها که قله‌های‌ آن غالبا پوشیده از برف است، فلات به تندی‌ به سوی‌ دشت‌های‌ هموار آبرفتی‌ دره رودهای‌ دجله و فرات سرازیر می‌‌شود و این منطقه‌ای‌ است که از دیرباز به آن بین‌النهرین می‌‌گفتند.

بین‌النهرین

مدت‌ها پیش از پیدایش امپراتوری‌ ایران، تنوع عظیم سرزمینی‌ و اقلیمی‌ خاور نزدیک و موقعیت استراتژیک آن، این منطقه را برای‌ سکونت بسیار جذاب کرده بود، منطقه‌ای‌ که به طور طبیعی‌ به چهارراه بزرگ فرهنگ‌ها تبدیل شده بود.

از هزاره چهارم قبل از میلاد و شاید حتی‌ زودتر از آن، این ناحیه پذیرای‌ مهاجرت‌های‌ ادواری‌ اقوام گوناگون، به ویژه از استپ‌های‌ پیرامون دریای‌ خزر در شمال بوده است.

این گروه‌ها هم در تنوع قومی‌ و فرهنگی‌ منطقه سهم داشته‌اند و هم از رفاه و ثروت فزاینده آن سود برده‌اند. نخستین واحدهای‌ سیاسی‌ که ظاهر شدند، دولت ـ شهرهای‌ مستقلی‌ بودند که هر یک از یک مرکز شهری‌ تشکیل می‌‌شد و اطراف آن را دهکده‌ها و کشتزارها فرا گرفته بودند.

سرانجام گروه‌هایی‌ از این دولت‌های‌ کوچک در ملل واحدی‌ ادغام شدند، برخی‌ حالتی‌ تهاجمی‌ یافتند و با گرد آوردن ارتش‌های‌ بزرگ سرزمین‌های‌ همسایه خود را فتح کردند و نخستین امپراتوری‌‌ها را به وجود آوردند. این امر به پیدایش الگویی‌ برای‌ توسعه فزاینده نظامی‌ و سیاسی‌ انجامید؛ اوج این توسعه پیدایش پهناورترین امپراتوری‌ خاورمیانه در تاریخ یعنی‌ امپراتوری‌ ایران باستان بود.

مجموعه مستند آغاز یک امپراطوری

” آغاز یک امپراطوری “، بر روی چگونگی ساخت تمدن‌های بزرگ تمرکز دارد. این مجموعه به ساختارامپراطوری‌های بزرگی‌ مثل یونان در دوران اسکندر، پارسیان دورهٔ هخامنشیان، چین، روسیه و همینطور بریتانیا رنسانس، عصر معماری و امپراطوری ناپلئون می‌پردازد.

دانلود مستند هخامنشیان از مجموعه آغاز یک امپراطوری
دانلود مستند هخامنشیان از مجموعه آغاز یک امپراطوری

ساختار هر قسمت شبیه به هم است به این صورت که ما از دستاورد‌های مهندسی‌ و معماری هر امپراطوری، به عنوان یک منشور استفاده می‌کنیم و از طریق آن به نمایش فرهنگ و تاریخ آن می‌پردازیم.

سلسله‌ای‌ از اقوام کامیاب

ایران باستان، مانند بسیاری‌ از اقوام خاور نزدیک، بخش مهمی‌ از اندیشه‌های‌ سیاسی‌، نظامی‌ و فرهنگی‌ خود را از تمدن‌های‌ بسیار موفقی‌ که در امتداد رودهای‌ فرات و دجله تشکیل شده بود به ارث بردند.

بین‌النهرین، با داشتن آب فراوان و خاک حاصلخیز، یکی‌ از اولین مناطق خاور نزدیک (که مصر دومین آن محسوب می‌‌شد) در توسعه کشاورزی‌، راه‌های‌ بازرگانی‌ و دولت ـ شهرها بود. از حدود سال ۳۱۰۰ تا ۲۰۰۰ ق. م این ناحیه زیر تسلط سلسله‌ها، دولت ـ شهرها و امپراتوری‌‌های‌ کوچکی‌ بود که همگی‌ را به نام شهر اصلی‌ آن سومر، که در نزدیکی‌ خلیج فارس و جنوب شرقی‌ عراق کنونی‌ قرار داشت، تمدن سومری‌ می‌‌نامند.

تمدن سومری‌

با گذشت زمان سومریان نیز جذب اقوام مشهورتری‌ به نام بابلیان شدند که پایتختشان بابل، در کنار رود فرات و حدود پانصد کیلومتری‌ شمال غربی‌ خلیج فارس قرار داشت. سلسله‌های‌ بابلی‌ که جانشین یکدیگر می‌‌شدند تا هزار سال بعد بر بین‌النهرین تسلط داشتند. چستر استار، مورخ، زندگی‌ این اقوام را چنین توصیف می‌‌کند:

کشور با آبراهه‌ها و جاده‌ها به قطعات زمین نسبتا منظمی‌ تقسیم می‌‌شد که با ابزارهای‌ هندسی‌ تعیین شده بود. کشاورزان با خیش‌ها، بذرکارهای‌ چوبی‌ و بیل‌های‌ سنگی‌ زمین را شخم می‌‌زدند و جو می‌‌کاشتند؛ چوپانان و سگ‌های‌ گله از رمه‌های‌ گوسفند و بز مراقبت می‌‌کردند؛ نواحی‌ دیگر از باغ‌هایی‌ تشکیل شده بود که دیوارهای‌ گلی‌ آن‌ها را محصور کرده بود.

در این باغ‌ها درخت‌های‌ میوه به عمل می‌‌آمد و درخت‌های‌ نخل بر آن‌ها سایه می‌‌افکند. الاغ‌ها در کوره راه‌ها و قایق‌ها در آب‌راهه‌ها فراورده‌های‌ کشتزارها را به مراکز حیاتی‌ یعنی‌ شهرها حمل می‌‌کردند. هر شهر… با خندق و دیوارهای‌ خشتی‌ احاطه شده بود… در درون دروازه شهرها گارد سربازان بر رفت و آمد نظارت داشت. خیابان‌های‌ به اندازه کافی‌ عریض برای‌ عبور ارابه‌ها و گاری‌‌ها در میان بلوک‌های‌ خانه‌های‌ مرفه احداث شده بود؛ در پشت آن‌ها کوچه‌ها و انبوه کلبه‌های‌ کوچک گلی‌ با بام‌های‌ مسطح قرار داشت.

در این قسمت بیش‌تر کشاورزان می‌‌زیستند که هر روزه با زحمت به مزارع می‌‌رفتند (گرچه بعضی‌ از آن‌ها نیز در دهکده‌های‌ فرعی‌ و کوچک گلی‌ زندگی‌ می‌‌کردند)… و آهنگران و کوزه‌گران و دیگران نیز بودند.

سومری‌‌ها و بابلیان کامیاب نفوذ خود را به مناطق و اقوام همسایه خود نیز توسعه دادند که پیشرفته‌ترین آن‌ها از لحاظ فرهنگی‌، ساکنان فلات ایران باستان بودند.

اولین فرهنگ مهم ایران فرهنگ عیلامی‌ بود که در هزاره سوم ق. م پدیدار شد. ناحیه عیلام تقریبا شامل ارتفاعات جنوبی‌ فلات، منطقه مشهور به فارس (نیز پارس یا پرسه) و نواحی‌ کم‌ارتفاع کناره خلیج فارس می‌‌شد، که از جمله شهر مهم شوش را نیز در بر می‌‌گرفت. عیلامی‌‌ها مدت درازی‌ زیر تسلط سومری‌‌ها بودند.

ایران باستان

اما رفته‌رفته از هزاره دوم و با افول سومر، عیلام به دولت مستقلی‌ تبدیل شد. اوج تمدن فرهنگی‌ و سیاسی‌ عیلام میان سال‌های‌ ۱۴۵۰ و ۱۱۲۵ ق. م بود؛ دوره‌ای‌ که آن‌ها سنگنبشته‌هایی‌ به زبان یکتای‌ خود باقی‌ گذارده و به تولید صنایع دستی‌ بسیار عالی‌ طلایی‌، نقره‌ای‌ و مفرغی‌ پرداخته و به طور کلی‌ از رفاه زیادی‌ برخوردار بوده‌اند.

با این حال، هنگامی‌ که بابلیان در زمان حکومت نبوکدنصر یکم در واپسین دهه‌های‌ قرن دوازدهم ق. م به عیلام یورش بردند، دوره شکوفایی‌ عیلام ناگهان به پایان رسید. در چهار سده‌ای‌ که پس از آن فرا رسید، جنوب و غرب ایران نه تنها از سوی‌ بابل، بلکه از طرف خارجیان متعدد دیگری‌ که نیرومندترین آن‌ها آشوریان بودند، تحت نفوذ قرار گرفت. آشور، که نام خود را از شهر آشور واقع در کرانه‌های‌ شمالی‌ رود دجله اخذ کرده است، در بیش‌تر هزاره دوم ق. م به صورت یک دولت کوچک در بین‌النهرین وجود داشت.

سپس در قرن نهم ق.م آشوریان به رهبری‌ شاهانی‌ جنگجو، از سرزمین کوچک خود به طور ناگهانی‌ متوجه خارج شدند و شروع به فتح سرزمین‌های‌ اطراف و تأسیس یک امپراتوری‌ بزرگ کردند. این قلمرو که پهناورترین قلمرو در خاور نزدیک تا آن روزگار بود، در شرق بیش‌تر فلات ایران، در مرکز بابل، و بقیه بین‌النهرین و در غرب سوریه، فلسطین و قسمت‌هایی‌ از مصر را در بر می‌‌گرفت. شهرت آشور در ارتش بزرگ و هولناک آن و روش‌های‌ خشن و سنگدلانه آن در تسخیر و نحوه حکومت بر سرزمین‌های‌ خارجی‌ بود. بنا به نوشته د. ج. وایزمن دانشمند:

روش‌های‌ آشوریان بسیار خشن و بی‌‌رحمانه بود؛ آن‌ها می‌‌خواستند در اقوامی‌ که دستورات خدای‌ آن‌ها را رعایت نمی‌‌کنند «ایجاد هراس» کنند. تمام کسانی‌ که قادر به فرار نبودند کشته می‌‌شدند، دهکده‌هایشان غارت می‌‌شد و محصولاتشان به آتش کشیده می‌‌شد. به تدریج مناطق جدید اشغال شده مجبور شدند یک خراج اولیه و سپس خراجی‌ سالانه بپردازند تا ثابت کنند که رفتار خوبی‌ دارند. بدین‌گونه غنایم زیادی‌ گرفته می‌‌شد، که تأکید بیش‌تر بر مواد کمیاب، سلاح‌ها و تجهیزات جنگی‌ از جمله اسب و سایر حیوانات بود.

این غنایم منبع تجملی‌ محسوب می‌‌شد که به اقتصاد آشوریان رونق بیش‌تری‌ می‌‌داد. حاکم ناحیه‌ای‌ که به آن حمله شده بود مجبور می‌‌شد طی‌ عهدنامه وفاداری‌ به قید سوگند متعهد شود که در صورت هرگونه تخلف به خشم خدایان آشوری‌ تن در دهد. این امر در واقع برای‌ هر گونه مداخله بعدی‌ آشوریان ضمانت اجرایی‌ مذهبی‌ و قانونی‌ فراهم می‌‌کرد و انگیزه نیرومندی‌ می‌‌شد برای‌ حاکم دست‌نشانده که دست از پا خطا نکند و به تکرار تخلف نپردازد… آشوریان وقتی‌ منطقه‌ای‌ را فتح می‌‌کردند، در آن‌جا یک مقام محلی‌ با یک پادگان کوچک باقی‌ می‌‌گذاشتند تا وضعیت محلی‌ و هر گونه فعالیت براندازی‌ را گزارش دهد. این گزارش‌های‌ جاسوسی‌توسط پیک‌ها فرستاده می‌‌شد و به موقع به آشوریان هشدار می‌‌داد که هماهنگ با دست‌نشاندگان وفادار به اقدامات جبرانی‌ بپردازند.

شهر های باستانی

ویرانه‌های‌ یک شهر باستانی‌ عیلام.

در میان اشیای‌ دست‌ساختی‌ که در بقایای‌ شهرهای‌ عیلامی‌ کشف شده است ظروف سفالی‌ زیبایی‌ وجود دارد که باستان‌شناسان به آن‌ها «وسایل کفتری‌» می‌‌گویند؛ این ظروف معمولاً زرد جلا دارند و با ردیف پرندگان آراسته شده‌اند.

کوشش‌هایی‌ برای‌ تعیین تاریخ مهاجرت ایرانیان

مورخان هنوز در باره تاریخ دقیق مهاجرت آریاییان که باعث ورود نیاکان پارسیان به ایران شده است اطلاع قابل اطمینانی‌ ندارند. جان کورتیس در قطعه‌ای‌ که از کتاب ایران باستان انتخاب شده است، توضیح می‌‌دهد که چگونه از انواع سفالگری‌، به ویژه نوع مشهور به «ابزارهای‌ خاکستری‌ آغازین منطقه غرب»، که در اواخر هزاره دوم ق. م در شمال غربی‌ ایران ساخته شده‌اند، می‌‌توان سرنخی‌ در این باره به دست آورد.

«گاه اندیشیده شده است که پیدایش این اشیای‌ سفالی‌ خاکستری‌ در غرب ایران به معنای‌ آغاز ورود ایرانیان، نیاکان… مادها و پارس‌ها به سرزمین کنونی‌ است. از این ایرانیان نخستین بار در زمان سلطنت شلمنصر سوم((۸۵۸ ـ ۸۲۴ ق. م) پادشاه آشور، که به غرب ایران لشکر کشیده بود، نام برده شده است.

فرض بر آن است که این مردم، که به زبان هند و اروپایی‌ سخن می‌‌گفتند، بومی‌ ایران نبوده‌اند و تصور می‌‌رود که میهن اصلی‌ آن‌ها جایی‌ در سرزمین استپی‌ پهناوری‌ که از شرق رود دانوب تا کوه‌های‌ اورال امتداد داشته بوده است… اشیای‌ سفالی‌ خاکستری‌ غرب ایران متعلق به عصر آهن ظاهرا از اشیای‌ خاکستری‌ عصر متأخر مفرغ که در کاوشگاه‌های‌… نزدیک گوشه جنوب شرقی‌ دریای‌ خزر پیدا شده‌اند سرچشمه گرفته بوده‌اند.

در کاوشگاه‌های‌ غرب ایران که اشیای‌ خاکستری‌ پیدا شده‌اند، گسستی‌ ناگهانی‌ با سفالگری‌ آغازین سنتی‌ به چشم می‌‌خورد، و… این واقعیت ممکن است بیانگر آن باشد که مردمی‌ که از این سفالگری‌ استفاده می‌‌کرده‌اند از شرق به غرب ایران آمده بوده‌اند… بنابراین احتمال دارد که ایرانیان در نیمه دوم هزاره دوم ق. م به غرب ایران باستان سرازیر شده باشند. این نظریه‌ای‌ جذاب است، اما موضوع فوق‌العاده پیچیده می‌‌نماید… نه از تعداد مردمی‌ که در این مهاجرت شرکت داشته‌اند و نه از چگونگی‌ مسافرت یا ساختار اجتماعی‌ ایشان کم‌ترین اطلاعی‌ نداریم. تاریخ دقیق رسیدن آن‌ها به غرب ایران شاید هیچ‌گاه به طور رضایت‌بخشی‌ حل نشود؛ چه بسا این مهاجرت در زمانی‌ طولانی‌ و حتی‌ شاید قرن‌ها ادامه داشته است.»

برجسته کاری

این برجسته‌کاری‌ از کاخ آشور بانیپال ارابه جنگی‌ سلطنتی‌ سنگینی‌ را نشان می‌‌دهد که چهار تن خدمه دارد و یک سوار کماندار در جلو از آن حمایت می‌‌کند. بعضی‌ ارابه‌های‌ آشوری‌ کوچک‌تر و سبک‌تر از انعطاف بیش‌تری‌ برخوردار بودند چون می‌‌شد آن‌ها را از هم باز کرد و می‌‌توانستند در زمین‌های‌ ناهموار حرکت کنند.

جنگجویان آشوری‌ زندانیانی‌ را که در حمله به فلسطین اسیر شده‌اند، بی‌‌رحمانه به صلابه کشیده‌اند.

TVmostanad

TVmostanad

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید. در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد. برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره تی وی مستند

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید.

در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد.

برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

بقیه شو اینجا بخون…

آخرین مطالب بلاگ
آلزایمر و مراحل پیشرف آن
آلزایمر | بخش اول : شروع و پیشرفت بیماری

در این سری نوشته ها؛ به بررسی بیماری آلزایمر و مراحل مختلف پیشروی آن خواهیم پرداخت و بهترین روش های پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر را معرفی خواهیم کرد. در ادامه با تی وی مستند همراه باشید…

بیشتر بخوانید »
ارسطو
ارسطو و موجودات ماه نشین او!

ارسطو جزء اولین متفکرهای دانشمند مسلک بود و برای همین کارهای زیادی کرد: فیزیک و زیست‌شناسی را اختراع کرد (هرچند که باز هم به آنها می‌گفتند فلسفه!)، روش استدلال را متحول کرد و علاوه بر اینها، به کیهان‌شناسی، سیاست، کانی‌شناسی و شیمی هم سرک کشید. یک مقدار از وقتش را هم صرف نوشتن درباره ورزش کرد و یک چیزهایی هم درمورد لوازم آرایش نوشت.

بیشتر بخوانید »
روح چیست وو چگونه ارواح را احضار کنیم
روح و ارتباط با ارواح + فیلم مستند

کلمه روح بلافاصله تصور خاصی را در اذهان اکثر مردم به وجود می‌آورد و اگر چه شواهد زیادی برای اثبات وجود روح موجود نیست اما این باور عملاً بخشی از اعتقادات هر فرهنگی در جهان را تشکیل می‌دهد. ولی به ‌راستی روح چیست؟

بیشتر بخوانید »
وسواسی
وسواسی ها بخوانند: ۲ – اختلال وسواسی- اجباری

اختلال های وسواسی – اجباری، افکاری هستند که بار‌ها و بار‌ها به ذهن شما می‌آیند. شما نمی‌خواهید به آنها فکر کنید اما آنها به هر حال به ذهن شما می‌آیند و باعث می‌شوند که شما عصبی شوید یا احساس بدی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید »
ایران باستان
کامل ترین تاریخ ایران باستان + فیلم مستند

گستره امپراتوری‌ ایران باستان در اوج عظمت خود بیش‌تر منطقه‌ای‌ را که امروز خاور نزدیک یا خاورمیانه می‌‌گویند شامل می‌‌شد و از غرب سواحل دریای‌ مدیترانه و از شرق تا مرزهای‌ هندوستان را در بر می‌‌گرفت. در این میان سرزمین اصلی‌ ایران ویژگی‌ بیش‌تری‌ داشت و شامل ناحیه‌ای‌ می‌‌شد که امروزه ملت ایران در آن سکونت دارد.

بیشتر بخوانید »
عکس انسان های اولیه
انسان اولیه از تکامل تا پیدایش دین و مذهب

ما در مورد انسان‌‌ اولیه چیزهای‌ خیلی‌ کمی‌ می‌‌دانیم، یعنی‌ حقیقتش تقریباً هیچ چیزی‌ نمی‌‌دانیم. نه نوشته‌ای‌ از آنها به یادگار مانده و نه حتی‌ تصویری‌. تمام دانسته‌های‌ ما، تنها حدس و گمان‌هایی‌ هستند بر پایه‌ی یافته‌های‌ باستان‌شناسان.

بیشتر بخوانید »
دور انداختن
وسواسی ها بخوانند: ۱ – دور ریختنی ها

برای یک لحظه چشمانتان را ببندید و خانه‌ی خود را در ذهن تصور کنید. در تمام اتاق‌ها قدم بزنید و تمام وسایل دور ریختنی را که می‌بینید بشمارید. در مورد آشپزخانه، اتاق‌ خواب، دستشوئی، حمام و تمام اتاق‌های خانه فکر کنید.

بیشتر بخوانید »
امواج رادیویی
رادیو چگونه کار میکند؟

امروزه ما دربارۀ تلفن همراه، دوربین‌های کنترلی، رادیو FM، سیستم‌های کنترل از راه دور، GPS، ارتباطات ماهواره‌ای و هزاران فناوری دیگر مطالبی می‌شنویم که همۀ آن‌ها از امواج رادیویی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید »
موتور الکتریکی چیست و چگونه کار میکند؟
موتور الکتریکی چیست و چگونه کار میکند؟

موتور الکتریکی تقریباً همه جا هستند! داخل وسایل برقی خانۀ شما، مثل آب میوه‌گیری، یخچال، ماشین لباسشویی، ضبط صوت، سشوار و ده‌ها وسیلۀ دیگر از این موتورها استفاده شده است. با ما همراه باشید تا ببینید این موتورها چگونه کار می‌کنند؟

بیشتر بخوانید »
الکتروسیته
تسلا، پدر ارتباطات بی‌سیم

وقتی به یک مخترع فکر می‌کنید، تصویر چه کسی به ذهن می‌آید؟ برای خیلی از مردم آن شخص توماس ادیسون است. اما برای عده‌ای دیگر- به خصوص افرادی که به نوعی با اختراع سروکار دارند این شخص نیکولا تسلا است. او برای خیلی‌ها یک قهرمانی واقعی است: ایلان ماسک حتی خودروی مشهورش را به اسم او نام‌گذاری کرد.

بیشتر بخوانید »
جریان الکتریکی و الکترومغناطیس به زبان ساده

با عبور دادن جریان الکتریکی از سیم، حول آن یک میدان مغناطیسی به وجود می‌‌آید. با استفاده از همین مفهوم ساده صدها وسیله‌ای را که امروزه با آن‌ها سر و کار داریم، ساخته شده‌اند. وسایلی مانند: آب‌میوه‌گیری، تلویزیون، ویدئو، تلفن، ضبط‌صوت، بلندگو، زنگ اخبار، دیسک‌های مغناطیسی و…

بیشتر بخوانید »
زمین شناسی
زمین شناسی از پوسته تا هسته!

زمین شناسی (Geology) از واژه یونانی Geo به معنی زمین و Logos به معنی علم گرفته شده و در واقع علم مطالعه زمین است. زمین‌شناسی دانش شناخت زمان و چگونگی پیدایش زمین و تکامل آن، مواد تشکیل‌دهنده، ساختارها و رویدادهایی مانند کوهزایی و تشکیل اقیانوس‌ها و همچنین پیدایش جانداران در طول تاریخ آن است.

بیشتر بخوانید »
داوینچی
لئوناردو داوینچی, نابغه یا نقاشی هنرمند؟

در این نوشته، می‌توانید با تمام اتفاقات هیجان‌انگیز و داستان‌های حیرت‌آور زندگی کسی آشنا شوید که در درجۀ اول، او را بزرگ‌ترین مخترع جهان تا به امروز می‌دانیم.
همچنین در این نوشته، می‌توانید با اختراعات باور‌نکردنی لئوناردو داوینچی آشنا شوید که صدها سال بعد ساخته شدند. در بعضی از قسمت‌ها نیز، با نگاه کردن به نقاشی‌ها می‌توانید بفهمید که چگونه می‌توان یک شاهکار هنری خلق کرد

بیشتر بخوانید »
تربیت کودک با جو فراست، متخصص تربیت فرزند
تربیت کودک با جو فراست، متخصص تربیت فرزند

در این نوشته میخواهیم در کنار معروف ترین متخصص تربیت کودک، جو فراست, نویسنده کتاب “مادر کافی” رفتار با کودک خود را بیاموزیم و به عنوان یک پدر و مادر نمونه تربیت فرزند خود را به بهترین شکل انجام دهیم!

بیشتر بخوانید »
دایناسور شناسی
دایناسور شناسی به روش تی وی مستند!

این مقاله مانند سایر نوشته های سایت تی وی مستند، همواره با جدیدترین اطلاعات در مورد دایناسورها بروز رسانی میگردد. نظرات خود را درباره این موجودات غول پیکر با ما در میان بگذارید و برامون بنویسید دوست دارید در بروزرسانی های بعدی؛ چه اطلاعاتی درباره دایناسورها را برایتان بازگو نماییم.

بیشتر بخوانید »
جنگ های جهانی
هرچیزی که باید درباره جنگ جهانی اول و دوم بدانید!

جنگ های جهانی اول و دوم به مجموعه نبردهایی گفته می‌شود که در آن اکثر کشورهای جهان به‌نوعی درگیر شدند.
این اصطلاح معمولاً اشاره به دو جنگ بین‌المللی دارد که در طول قرن ۲۰ رخ‌داده است یعنی:
جنگ جهانی اول (۱۹۱۴-۱۹۱۸) و جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵)

بیشتر بخوانید »
دانلود در جستجوی نازی ها با دوبله فارسی
آدولف هیتلر از تولد تا مرگ

در خصوص آدولف هیتلر سخن فراوان است. اما در این مقاله که قصد داریم آن را به طور متناوب منتشر و بروز رسانی نماییم میخواهیم از تمام اسناد و داده‌های موجود بهره بگیریم.

همچنین در این مقاله با بررسی مستندها و مدارک واقعی؛ درک درستی را نسبت به شخصیت این فرد و کنش‌های او که منجر به تغییرات بزرگی در ساختارهای سیاسی؛ علمی و حتی جغرافیایی گشت؛ را به دست خواهیم آورد.

بیشتر بخوانید »
آشنایی با تاریخ آمریکا
تاریخ آمریکا از ابتدا تا امروز

می گویند تاریخ آمریکا به حدودا ۴۰۰ سال پیش باز می گردد و سالی که این کشور به رسمیت شناخته شد، ۱۷۷۶ بود؛ البته بدون شک این کشور به عنوان زیستگاه انسان ها و بشر، قدمت بسیار بیشتری دارد و ۴۰۰ سال در برابر این قدمت عدد چندان زیادی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید »
فرازمینی ها
حقایقی درباره فرازمینی ها

فرازمینی ها موجوداتی هستند که همواره بخش بزرگی از ذهن بشر را مشغول کرده و سوالات بی شماری درباره آن ها وجود دارد؛ البته دلایل و نشانه های بسیار زیادی برای اثبات وجود فرازمینی ها وجود دارد که در این مقاله، برخی از آن ها را به شما می گوییم.

بیشتر بخوانید »
ماورالطبیعه
ماورالطبیعه چیست

ماورالطبیعه به مسائلی گفته می شود که مردم و بشر در طول این سال ها، هیچ توجیه علمی برای آن نداشتند و نمی توانستند آن را درک کنند؛ فرا گیتی، نام دیگر ماورالطبیعه است که در این مقاله، اطلاعاتی را درباره آن به شما کاربران گرامی، ارائه می کنیم.

بیشتر بخوانید »
دانلود مستند سیاره ها - 1 از مجموعه سیاره ها با دوبله شبکه منوتو
دانلود برترین فیلم های مستند نجوم , فضا و سیاره ها

در این مقاله بهترین مستند ها در زمینه نجوم , کیهان و فضا را به شما معرفی خواهیم کرد. این لیست با مستند سیاره ها شروع میشود. به مرور کامل تر شده و همواره جدید ترین مستند ها به ابتدای آن اضافه خواهند شد.

بیشتر بخوانید »
manoto official website
سایت رسمی manoto

در این صفحه میتوانید به تمام اطلاعات بروزرسانی شده شبکه تلویزیونی manoto همچون جدیدترین فرکانس من و تو , پخش زنده من و تو ( live manoto ) , زمان پخش برنامه های من و تو و لیست سریال های شبکه من و تو دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید »
زندگی آلبرت اینشتین
نابغه – فیلم زندگی انیشتین

مستند نابغه در قالب یک سریال جذاب به بررسی زندگی پرفراز و نشیب یک فیزیکدان می پردازد که بعدها تبدیل به سمبلی با نام آلبرت انیشتین می شود. انیشتین که انسانی شدیداً مستقل، به طور مادرزادی باهوش و بی اندازه کنجکاو بود نگرش انسان ها را نسبت به عالم هستی تغییر داد.
متعاقباً، این برنامه تلویزیونی دید ما را نسبت به انیشتین تغییر خواهد داد. از دستاوردها و شکست های اولیه انیشتین در دنیای آکادمیک گرفته تا جستجوی عاطفی او در پی عشق و روابط انسانی، این روایت داستانی زیبا تصویری از آلبرت انیشتین واقعی با وجود پیچیدگی های شخصیتی او ترسیم خواهد کرد.

بیشتر بخوانید »
مروری بر مستند “ردپای هیتلر”
مروری بر مستند “ردپای هیتلر”

آیا واقعاً هیتلر در پناهگاه برلین درگذشت؟ مستند ردپای هیتلر این موضوع را بررسی میکند.

مجموعه مستند شکار هیتلر شواهد جدیدی را منتشر می کند که نشان می دهد هیتلر در سال ۱۹۴۵ مرگ را فریب داد و به آمریکای جنوبی فرار کرد.

بیشتر بخوانید »
ریور فینیکس
ریور فینیکس | زندگی خصوصی تا مرگ پرحاشیه بر اثر مصرف کوکایین + فیلم

ریور فینیکس نامزد دریافت جایزه اسکار و بازیگر جوان آینده داری بود که در سن ۲۳ سالگی در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر درگذشت. در ادامه با زندگینامه این ستاره سینما آشنا شده و در یک فیلم مستند علل مرگ زود هنگام او را بررسی میکنیم.

بیشتر بخوانید »
دانستنی های راه افتادن کودک به همراه فیلم
اگر نگران راه افتادن کودک خود هستید بخوانید!

معمولا همه پدر و مادرها , از لحظه تولد فرزند و حتی مدتها قبل از آن , همواره با سوالاتی درخصوص مراحل رشد کودک و نحوه صحیح مراقبت از نوزاد مواجه هستند. ما در این نوشته به سوالات والدین در رابطه با زمان بندی رشد کودکان پاسخ خواهیم داد.

بیشتر بخوانید »
مستند های تاریخی منوتو
مجموعه مستند های تاریخی منوتو

برخی از برنامه های دوبله شده توسط شبکه منوتو به صورت تک قسمتی یا دو قسمتی ارائه شده است.
این برنامه ها که در قالب ویژه برنامه دسته بندی شده اند نیز خود شامل موضوعات مختلف هستند.
ما برنامه های تاریخی و سیاسی این بخش را تحن عنوان ” مستند های تاریخی منوتو ” برچسب گذاری کرده ایم!

بیشتر بخوانید »
دانلود مستند تور زیبایی یا رازهای زیبایی با ریچل هانتر
ریچل هانتر و مستند تور زیبایی (رازهای زیبایی)

مجموعه مستند تور زیبایی با ریچل هانتر (Rachel Hunters Tour of Beauty) یک سریال تلویزیونی پرطرفدار است که در جستجوی جهانی وی برای جستجوی کلیدهای بهزیستی ، سلامتی برتر و زیبایی پایدار ، با او همراه میشود.

بیشتر بخوانید »
شب نبرد حیوانات
شب نبرد حیوانات

مستند شب نبرد حیوانات بعد نمایشی و همین طور بخش مردانه‌ی UFC را به تصویر می‌کشد و علم پشت تاکتیک ها و سلاح های حاصل بدنسازی حیوانات که قهرمانان انسانی نمی توانند از آنها بهره ببرند را تجزیه و تحلیل می‌کند. هیچ مانعی وجود ندارد – همه چیز به سوی حیات وحش روانه می‌شود.

بیشتر بخوانید »
انسان در برابر ویروس
انسان در برابر ویروس

مستند انسان در برابر ویروس داستان مردی شوخ طبع به نام تیم درا و دانش مهندسی اوست که با ایده گرفتن از ویدیوهای کوتاهی که صدها هزار بار در اینترنت دیده شده اند برای ابداع چالشهایشان استفاده می کند. از اسکی روی آب پشت یک قایق تندروی مسافربر گرفته تا بازی تنیس روی بال هواپیما به هنگام پرواز، این زوج عجیب اصول علمی کلیدی ای را شرح می دهند که به بدلکاران آماتور از سراسر جهان اجازه می دهند به پدیده هایی همه گیر تبدیل گردند.

بیشتر بخوانید »
دانلود مستند ماهی غول پیکر با دوبله فارسی شبکه National Geographic farsi
ماهی غول پیکر

اشتیاق زب به حفاظت از ماهی های غول پیکر و محیط زندگی آنها باعث شده است که به شش قاره در سراسر جهان سفر کند و از نزدیک با پیچیده ترین مشکلات اکوسیستم آب شیرین در این سیاره روبرو شود. مناطقی همچون رود آمازون , رودخانه مکونگ , رودخانه می سی سی پی , رود نیل , حوزه آبخیز دریاچه بیکال در روسیه و…

بیشتر بخوانید »
Cosmos
کاسموس

شاید در تاریخ مستند‌های علمی تلوزیونی هیچ نمونه مشابهی برای مجموعه‌ای که کارل ساگان، دانشمند و مروج علم برجسته آمریکایی سه دهه پیش ساخت پیدا نشود.

کارل ساگان که خود دانشمندی سیاره شناس و یکی از چهره‌های فعال ماموریت‌های فضایی روباتیک ناسا و از آن مهم‌تر مروج علمی برجسته‌ای بود که دغدغه توسعه علمی در میان عموم مردم را داشت با ساخت مجموعه‌ای به نام کاسموس: سفری شخصی، که از شبکه پی.بی.اس پخش شد، ذهن بسیاری از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داد. در سال‌های بعد کاسموس ساگان بارها و بارها پخش شد تا به پربیننده‌ترین مجموعه تلوزیونی جهان بدل شود. در کاسموس، ساگان ما را با خود به سفری از کوچک‌ترین ساختارهای عالم تا کیهان در بزرگ‌ترین ابعاد شناخته شده خود همراه می‌کرد.

بیشتر بخوانید »
ارتباط سریع با ما!

همین الان میتونی روی دکمه بالا کلیک کنی و سوالاتت رو درباره آرشیو مستندها از ما توی واتساپ بپرسی!