الزایمر | بخش دوم : مرحله ابتدایی تا خفیف بیماری

در این نوشته الزایمر را به زبان ساده بررسی کرده و راهکارهایی برای مراقبت از بیماران آلزایمری در مرحله ابتدایی بیماری ارئه خواهیم نمود.. با تی وی مستند همراه باشید...
الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند
فهرست مطالب

در نوشته قبلی به چگونگی شروع و پیشرفت بیماری الزایمر پرداختیم. در این نوشته به صورت کامل مرحله ابتدایی تا خفیف بیماری الزایمر را بررسی میکنیم.

سناریو

شما و پدرتان تصمیم می‌گیرید برای غذا خوردن به رستوران موردعلاقه‌تان بروید.

پدر ۸۵ساله شده است.

همان‌طورکه قدم‌زنان وارد رستوران می‌شوید، پدر می‌گوید: «چقدر اینجا قشنگه. به بشقاب‌ها و دیوارهای اینجا نگاه کن. هنوز به سبک دهه ۵۰ تزیین شده‌اند. مادرت عاشق این‌جور جاها بود.»

درحالی‌که حسابی تعجب کرده‌اید می‌گویید: «این چه حرفیه می‌زنید. تا حالا صد دفعه اومدیم اینجا. یادتون نمیاد؟»

پدر جواب می‌دهد: «نه، من که چیزی یادم نیست. تا جایی که می‌دونم این اولین باره اینجا اومدم.»

شما مسیر صحبت را عوض می‌کنید.

سر میز غذا می‌نشینید، منو را برمی‌دارید تا غذا سفارش بدهید.

پدر می‌گوید: «فکر می‌کنم بد نباشه جوجه‌سوخاری سفارش بدم. آره خوبه!!»

و شما جواب می‌دهید: «آره همین‌طوره. بهتره امشب شام دلخواه‌مون رو بخوریم. شما و مادر هم همیشه جوجه‌سوخاری سفارش می‌دادید، مگه نه؟»

اما پدر می‌گوید: «چی داری می‌گی؟ شام موردعلاقه من اسپاگتی و کوفته‌ریزه است.»

شما می‌گوبید: «جشن تولد ۸۲سالگی‌تون که با هم اومدیم اینجا، گفتی که شما و مامان عادت داشتید همیشه بیایید اینجا… و این‌که دوست داشتید جوجه‌سوخاری بخورید.»

اما او زیر بار نمی‌رود و شروع به جر و بحث کردن می‌کند.

شامی که خوردید به دلچسبی شام هشتاد و دومین سالگرد تولد پدرتان نبود…

 

مستند درمان آلزایمر

آلزایمر از بیماری‌هایی است که در جهان ما – که مدام به جمعیتش افزوده می‌شود – به‌سرعت در حال گسترش است.
چهل و چهار میلیون نفر از مردم در سراسر جهان به آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل مبتلا هستند.

مستند درمان آلزایمر

برای نخستین بار، حالا ما می‌توانیم اولین نشانه‌های این بیماری را تشخیص دهیم.
در این فیلم با جنبه‌های گوناگون کارهایی که برای درمان این بیماری انجام می‌گیرد، آشنا می‌شویم؛ از دانشمندانی که به دنبال درمان بیماری در نخستین مرحله‌های پبشرفت آن هستند و محققانی که به دنبال کشف علت‌ها و عوامل این بیماری هستند تا دانشمدانی که در جست‌و‌جوی تاثیرات سبک زندگی و ژنتیک در خطر ابتلا به این بیماری هستند.
پس از سال‌ها ناکامی، حالا نخستین نشانه‌های پیروزی دیده می‌شود.
این برنامه ما را با آخرین پیشرفت‌ها در زمینه‌ی تحقیق برای درمان ترسناک‌ترین بیماری جهان آشنا می‌کند.

نگاهی کوتاه به مرحله ابتدایی تا خفیف الزایمر

با از میان رفتن نگرانی و شگفتی، و تشخیص ابتلای یکی از عزیزان‌تان به بیماری الزایمر، متوجه خواهید شد که رفته‌رفته از یک مراقبت‌کننده موقت به یک مراقبت‌کننده دایم تغییر نقش می‌دهید.

با نگاهی به چند ماه یا چند سال گذشته، ممکن است متوجه نشانه‌هایی بشوید که می‌توانستند از چنین روزهایی حکایت بکنند.

حال زمان آن فرا رسیده که سخت تلاش کنید تا درباره تغییراتی که در مغز ایجاد می‌شوند نکات بسیاری بیاموزید.

الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند
الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند

باید بدانید که این تغییرات درنهایت کدام‌یک از مهارت‌های کلیدی و توانمندی‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، یعنی همان مهارت‌ها و توانمندی‌هایی که تا چندی پیش برخورداری از آن‌ها را بی‌اهمیت تلقی می‌کردیم.

نقش ذهنیت و نگاه شما به بیماری آلزایمر

دیگر زمان آن فرا رسیده که ذهنیت جدیدی نسبت به بیماری الزایمر پیدا کنیم.

اکنون که به‌خاطر رخداد فقدان‌های فراوان در عزیزتان نگرانی بر تمام وجودتان چنگ انداخته، باید از بین دو گزینه‌ای که پیش رو دارید یکی را انتخاب کنید:

یا می‌توانید بر روی توانمندی‌ها و مهارت‌های ازدست‌رفته بیمارتان تمرکز کرده و احتمالاً خود نیز از پا دربیایید، یا می‌توانید به‌دنبال نشانه‌های مثبت حیات و شأن و مرتبه‌ای باشید که عیناً به جا می‌مانند.

بیشتر بخوانید
آلزایمر | بخش اول : شروع و پیشرفت بیماری

به‌جای ‌این‌که آرزو کنید ای‌کاش زندگی همانگونه که شما تصورش را می‌کردید پیش می‌رفت، می‌توانید از آنچه که در حال رخ دادن است با آغوش باز استقبال کرده و آن را به‌عنوان بخشی از زندگی کنونی‌تان بپذیرید.

درست مثل موقعیت‌هایی که در جریان آن‌ها چیزهایی را از کف می‌دهید و درعوض چیزهای دیگری می‌ستانید.

برخورداری از این ذهنیت جدید طلب می‌کند که به خودمان بیاندیشیم و دریابیم که به‌منظور رویارویی با این بیماری باید چه سازش‌هایی از خود نشان بدهیم.

کمک به بیمار مبتلا به الزایمر

حال نیاز داریم که درباره یافتن راه‌هایی برای کمک کردن به فردی که دچار بیماری الزایمر شده خلاقانه‌تر فکر کنیم تا این بیماری قدری تعدیل شده و خود بیمار احساس توانمندی و قدرت کند.

الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند
الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند

به‌خاطر نگرش‌های متداول و شایع نسبت به مسایل مربوط به کهولت سن و تحلیل قوای ذهنی در جامعه کنونی فراموش‌کردن یا اذعان نکردن این موضوع بسیار ساده است که فرد مبتلا به بیماری الزایمر هنوز توانایی خوداصلاحی را دارد و همچنان می‌خواهد به‌عنوان یک عضو فعال جامعه از سوی دیگران تلقی گردد.

وقتی نتوانیم نحوه اندیشیدن به بیماری الزایمر را تغییر بدهیم، رفته‌رفته با این خطر مواجه می‌شویم که به‌گونه‌ای نامناسب عمل کرده یا به کسی که دوستش داریم ناخواسته آسیب برسانیم و دلش را بشکنیم.

آسیب هایی که شما به بیماران آلزایمری میزنید!

بد نیست به‌خاطر داشته باشیم که همه عملکردهای کلیدی مغز در یک وهله از بین نخواهند رفت، و بسیاری از عملکردها باقی می‌مانند.

وقتی عملکردهای باقی‌مانده را فراموش می‌کنیم یا اهمیتی به وجودشان نمی‌دهیم، عکس‌العمل‌های منفی می‌توانند بخشی از سبک‌های مراقبتی ما بشوند. بنابراین:

طوری با بیماران مبتلا به الزایمر صحبت می‌کنیم که گویی کودکی بیش نیستند، یا زمانی‌که دچار اختلال حواس می‌شوند خیلی ساده از کنار آن‌ها می‌گذریم.

به تلاش‌های آن‌ها در برقراری ارتباط می‌خندیم، یا وقتی دچار اشکال در تکلم می‌شوند سعی نمی‌کنیم بفهمیم که قصد داشتند چه بگویند.

در مرحله‌ای که بیماران هنوز هم از عهده انجام کارهای پیچیده می‌آیند، همه کارها را برای‌شان انجام می‌دهیم یا از آن‌ها نمی‌خواهیم که قدمی برای خودشان بردارند.

با از میان رفتن مهارت‌های اجتماعی، از بردن آن‌ها به جمع‌های خانوادگی اجتناب می‌ورزیم.

وقتی استدلال‌ها و قضاوت‌های‌شان نادرست و پُرغلط می‌شوند، به‌خاطر رفتارهای زشتی که از آن‌ها سر می‌زند احساس خجالت می‌کنیم.

وقتی راه رفتن برای‌شان بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌شود، از بردن آن‌ها به محافل و مجالس عمومی اجتناب می‌ورزیم.

چون فکرش را هم نمی‌کنیم که آن‌ها نیز توان لذت بردن از محیط اطراف‌شان را دارند، خلق یک فضای بسیار زیبای روح‌بخش و مهیج را به دست فراموشی می‌‌سپاریم یا در صورت تمایل برای ایجاد چنین فضایی تلاش‌های‌مان به جایی نمی‌رسند.

رفتار صحیح با بیمار مبتلا به الزایمر

وقتی درصدد جستجوی شأن بیماران مبتلا به الزایمر برمی‌آییم، لازم است به‌دنبال راه‌هایی باشیم که آن‌ها را در راه تعدیل مسیر زندگی‌شان ـ که برای ابد دستخوش تغییرات شگرفی شده ـ یاری رسانده و روش‌های رویارویی و نیز سازگار شدن با این تغییرات را به آن‌ها بنمایانند.

آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر
آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر

باید یادمان باشد که علی‌رغم پیشرفت بیماری، توانایی خوداصلاحی همچنان تداوم خواهد داشت.

یافتن راه‌هایی در جهت توانمند ساختن افراد برای تداوم شأن در زندگی بخشی از فضای جدید فکری ما خواهد شد. بنابراین:

در جریان ازمیان‌رفتن حافظه کوتاه‌مدت، می‌توانیم عکس‌هایی را پیدا کنیم و از آن‌ها بپرسیم که با دیدن این عکس‌ها یاد چه خاطراتی می‌افتند. این کار کمک شایانی به تقویت حافظه بلندمدت آن‌ها می‌کند.

بیشتر بخوانید
مرجع کامل تغذیه بر مبنای طب سنتی

می‌توانیم هر چند وقت یک‌بار با آن‌ها بازی کنیم. مثلاً وادارشان کنیم اسم اشیایی را که اطراف‌شان می‌بینند، بگویند. با این کار، بخش مربوط به زبان تا حد ممکن به فعالیت وا داشته می‌شود، ضمن‌این‌که به زبان خودشان با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم.

به فعالیت‌هایی که پیش از ابتلای‌شان به بیماری مغزی بدان‌ها مشغول بودند توجه کنیم، و زمانی را به انجام دوباره این فعالیت‌ها توسط خودشان اختصاص بدهیم؛ نظیر نقاشی کشیدن، عکاسی کردن، باغبانی کردن یا دیگر سرگرمی‌ها. توانایی انجام فعالیت‌های پیچیده‌ای که دیر زمانی است از یادگیری آن‌ها می‌گذرد، بیشتراوقات در تمام طول مدت بیماری به جا خواهد ماند.

باید از دوستان و آشنایان بیمار بخواهیم که مرتب به او زنگ بزنند، یا هر روز بیمار را برای قدم زدن به بیرون از خانه ببریم، یا با او به رستورانی برویم که قبل از بیماری عادت داشت همیشه در آنجا غذا بخورد. با این کار، همچنان بیمار را در بطن جامعه قرار می‌دهیم.

باید این حقیقت را بپذیریم که فرد بیمار در استدلال و قضاوت دچار بی‌ثباتی‌ها و تزلزل‌های فراوانی خواهد شد، و باید بدانیم که به‌منظور محافظت از وی دربرابر خطرهای احتمالی، لازم است که خود ما به‌جای او تصمیم‌گیری کنیم.

برای واداشتن بیمار به تحرک لازم است فضاهای امنی را پیدا کنیم که او در آن‌ها پیاده‌روی کند، به بازی‌های مختلف بپردازد یا حتی رانندگی کند.

باید همچنان نوای موسیقی در خانه طنین‌انداز شود، در تعطیلات آخر هفته دکوراسیون خانه عوض شود، یا صرفاً یک میز غذای بسیار زیبا چیده شود تا فضایی برانگیزنده ایجاد شده و حواس مختلف بیمار همچنان به فعالیت واداشته شوند.

اهمیت احترام گذاشتن به بیمار مبتلا به آلزایمر

هرکسی می‌خواهد که رفتار دیگران با او توأم با احترام باشد. در زیر نمونه‌هایی از چند بیمار مبتلا به الزایمر آورده شده و این‌که هر یک چگونه عکس‌العملی درباره این بیماری از خود نشان می‌دهند:

یک پرستار مبتلا به الزایمر در بیان احساسات و عواطفش چنین می‌گوید:

«من حافظه‌ام رو از دست داده‌ام، اما عقلم رو که از دست نداده‌ام. من به‌خاطر حرفه‌ام می‌تونم روی خودم به‌عنوان یک بیمار تأثیر بذارم و شاهد باشم که گاهی‌اوقات چه اتفاقاتی رخ می‌دهند.»

مرد تاجری که سال‌های سال در یک شرکت بسیار بزرگ کار می‌کرد می‌گوید:

«من از پس انجام خیلی کارها برمی‌اومدم. هنوز هم می‌خوام هر کاری رو که می‌تونم انجام بدم. لطفاً به من نگید یه گوشه بشینم و در پاکت‌های نامه رو با لیس زدن بچسبونم. ضمناً تصور نکنید که با این کار ارضا می‌شم.»

مادر عادت داشت برای همه اعضای خانواده لباس بدوزد و در دوختن کت و شلوارهای مردانه مهارت خاصی داشت.

روزی پارچه‌ای را به او دادند تا آن را برای دخترش گلدوزی کند. خیلی تلاش کرد تا در انجام این کار موفق شود.

اما چند دقیقه بعد نگاهی از سر استیصال و نگرانی به دخترش انداخت و پارچه و نخ و سوزن را به زمین انداخت. دیگر از پس انجام این کار برنمی‌آمد.

شوهر به همسرش می‌گوید:

«فکر می‌کنی عقلم هنوز سر جاش هست؟ باید در زندگی‌ام خیلی آدم بدی بوده باشم که خدا چنین مریضی به من داده. نباید آخر عمری این بلا سرم می‌اومد.»

یکی از اساتید باسابقه دانشگاه درباره بیماری‌اش چنین می‌گوید:

«نمی‌فهمم چرا خانواده‌ام به من اجازه نمیدن که تنها برم کلیسا. کلیسا که چند قدم اون طرف‌تره. من کسی بودم که برای درس دادن توی دانشگاه‌ها از این کشور به اون کشور می‌رفتم. خودم می‌دونم چطور باید از یه جایی رفت جای دیگه.»

آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند
آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند

خانمی که از شوهر مبتلا به الزایمرش پرستاری می‌کند می‌گوید:

«این چند سالی که از زندگی ما می‌گذره، هر روز به هم می‌گفتیم: «دوستت دارم!» و واقعاً همین‌طور هم بود، حتی زمانی‌که از دست هم عصبانی بودیم. حالا که مریض شده، می‌بینم که عشق‌مون داره روزبه‌روز زیادتر می‌شه. اون قدیما بیشتراوقات من بودم که اول جمله «دوستت دارم» رو بهش می‌گفتم. اما حالا اونه که داره بیشتراوقات این جمله رو به من می‌گه و همین تداومش در عشقه‌که به من آرامش می‌ده.»

تغییرات ایجادشده در مغز در مرحله ابتدایی تا خفیف الزایمر

بیماری الزایمر باعث مرگ تدریجی، و پیش‌رونده سلول‌های عصبی در نیمکره‌های مغز می‌شود.

بیشتر بخوانید
آلزایمر | بخش اول : شروع و پیشرفت بیماری

مغز، متفاوت از دیگر اندام‌های بدن است.

ازآن‌جایی‌که هر سلول عصبی مغز کاری منحصربه‌فرد را انجام می‌دهد که تنها خاص آن سلول عصبی است و دیگر سلول‌های عصبی در انجام آن ناتوان هستند؛ هر قسمتی از مغز، یک عملکرد خاص دارد، و همه قسمت‌ها باید با هم کار کنند تا مغز به‌درستی عمل کند.

ازبین‌رفتن هر بخشی از مغز به ازبین‌رفتن آن عملکرد خاص منجر می‌شود، زیرا همان‌طورکه گفته شد هیچ قسمت دیگری از مغز نمی‌تواند وظیفه آن را بر عهده بگیرد یا همان عملکرد خاص را عیناً انجام بدهد.

الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند
الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند

اولین ناحیه‌ای که سلول‌های عصبی‌اش را در جریان بیماری الزایمر از دست می‌دهد، در نزدیکی شیار اصلی بین نیمکره‌های مغز قرار دارد: یعنی ناحیه دم‌اسبی.

دم‌اسبی همان ناحیه مربوط به حافظه مغز است.

همه حـــافظه در این ناحیه فـــهرست‌بـندی شده و بعد ضبط می‌گردد.

همان‌طورکه بیماری الزایمر به‌تدریج عملکردهای مغز را از میان می‌برد، آن دسته از عملکردهای باقی‌مانده باید به کمک مراقبت‌کننده پرورده شده و به طرز مشخصی به نمایش گذاشته شوند.

ازدست‌دادن حافظه – اولین نشانه آلزایمر

اولین نشانه محسوس و قابل‌ملاحظه در مرحله ابتدایی ـ تا ـ خفیف بیماری الزایمر، ازدست‌دادن حافظه است.

اما دیگر قسمت‌های مغز به‌طورطبیعی عمل می‌کنند، بنابراین فرد بیمار همچنان راه می‌رود، همه‌چیز را احساس می‌کند، و قادر به دیدن، شنیدن و تجزیه و تحلیل اطلاعات است.

ازآنجایی‌که قدرت قضاوت، استدلال و مهارت‌های اجتماعی همچنان طبیعی هستند، فرد می‌تواند استراتژی‌های جبرانی را برای مقابله با مشکلات مربوط به حافظه به کار ببندد.

لذا در این مرحله آغازین از روند بیماری، شاید هیچ‌کس متوجه بروز مشکل نشود؛ و فرد به‌واسطه این شکل از جبران‌ها، طبیعی به نظر خواهد رسید و هرگز به پزشک مراجعه نمی‌کند.

مشکل درک واژه ها در بیماری آلزایمر

با پیشــــرفت بیــــماری الزایمر، آسیب واردشده به مغز از ناحیه دُم اسبی به لـُب گیجگاهی کشیده شده، و درنتیجه فرد مبتلا دچار مشکلاتی در درک واژه‌ها یا بیان صحیح آن‌ها می‌شود.

رویارویی با مشکل در استفاده از واژه‌ها یا درک آن‌ها می‌تواند به بروز کشمکش با دیگران بیانجامد و نیز می‌تواند به انزوای فرد و کم‌حرفی وی منجر شود.

ازآنجایی‌که لُب‌های پیشانی همچنان دست‌نخورده و بی‌عیب به‌جا می‌مانند، بیمار سعی می‌کند بفهمد که چرا دیگران ظاهراً عکس‌العمل درستی دربرابر گفته‌های وی نشان نمی‌دهند.

در مرحله ابتدایی ـ تا ـ خفیف باید بر توانمندی‌ها، مهارت‌ها، و استعدادهایی که همچنان سالم باقی‌ مانده‌اند و می‌توانند مورد استفاده قرار گرفته و تقویت شوند تمرکز کرد.

الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند
الزایمر چیست؟ آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند

به‌جای‌این‌که نگران لطمات و صدمه‌های بوجودآمده شویم، باید به غنی‌سازی مهارت‌ها و توانمندی‌های باقی‌مانده توجه نشان داده و هرچه‌سریع‌تر دست به کار شویم.

نکته‌هایی برای کمک به بیماران الزایمری در مرحله ابتدایی تا خفیف

وقتی شما مراقبت از یک بیمار الزایمری را بر عهده می‌گیرید که مرحله ابتدایی تا خفیف این بیماری را سپری می‌کند، اولین چیزی که باید مورد توجه قرار بگیرد پایان دادن به این مناقشه ذهنی است که شما می‌خواهید پرستاری از فرد مبتلا به الزایمر را عهده‌دار شده، و از طرفی نمی‌دانید که آیا اصلاً باید چنین کاری انجام شود یا خیر.

بیشتر بخوانید
مرجع کامل تغذیه بر مبنای طب سنتی

ممکن است از خود بپرسید:

«بهتر نیست به مریضم اجازه بدم که استقلالش رو حفظ کنه و کارهای شخصی‌اش رو به شیوه خودش انجام بده؟ شایدم بد نباشه قدم مثبتی براش بردارم و مسئولیت تمام کارهاش رو به عهده بگیرم؟»

در مرحله ابتدایی ـ تا ـ خفیف بیماری الزایمر، فرد مراقبت‌کننده متوجه خواهد شد که اجتناب از انجام کارها و فعالیت‌هایی که بیمار هنوز می‌تواند به‌شخصه از عهده انجام‌شان بربیاید بسیار سودمند است، ضمن‌این‌که وی باید حتی‌الامکان بیمار را در حفظ استقلال تشویق کند.

وظیفه مراقبت‌کننده این است که به‌عنوان یک مدافع و یک ملجا عمل کند.

بدون کوچک‌ترین دخالتی مواظب بیمارتان باشید، مگر آن‌که متوجه شوید انجام کاری از جانب بیمار به بروز خطرات جسمی یا سوءاستفاده از وی منجر می‌شود.

همیشه حواس‌تان باشد که چه زمانی باید به یک بیمار الزایمری اجازه بدهید کارهایش را خودش به‌شخصه انجام بدهد، چه زمانی باید همراه با او در تصمیم‌گیری‌ها شرکت کنید، و چه زمانی باید خودتان زمام امور را در دست بگیرید. علاوه بر این:

پیش‌از شدت گرفتن مشکلات، تاآنجاکه می‌توانید اطلاعات خود را درباره این بیماری بیشتر و بیشتر کنید.

همواره مبتکر و پیش‌تاز باشید

هروقت احساس کردید مشکلی پیش آمده بلافاصله به منظور انجام یک معاینه کامل نزد پزشک خانواده‌تان بروید، و بعد به یک مرکز طبی سالمندان یا دیگر مراکز مجهز به تشخیص بیماری الزایمر یا تحلیل قوای ذهنی مراجعه کنید.

خیلی چیزها می‌توانند باعث بروز تحلیل قوای ذهنی شوند، و گاهی‌اوقات می‌توان کمک‌های فراوانی به مبتلایان به تحلیل قوای ذهنی نمود، گرچه این بیماری در بیشتر موارد برگشت‌ناپذیر است.

آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر
آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر

سعی کنید باتوجه‌به شدت و ضعف بیماری در فرد مبتلا در مورد آن دسته از عملکردهای مغز که باقی می‌مانند و آن دسته‌ای که از بین رفته‌اند اطلاعات کاملی پیدا کرده و این اطلاعات را کاربردی نمایید.

کلیه اطلاعات خود را به هر یک از اعضای خانواده که مایلند به نکات بیشتری درباره این بیماری دست پیدا کنند، منتقل کنید.

در یک جمع خانوادگی به همه اعضای خانواده خود بگویید که زندگی‌شان دستخوش چه تغییراتی می‌شود و مسئولیت‌های آن‌ها چه تغییراتی می‌کنند.

در انجام این کار تک‌تک اعضای خانواده و حتی خود بیمار را خطاب قرار بدهید.

خود را برای انکار مشکلات و نیز بیماری از جانب همه اعضای خانواده و از جمله فرد مبتلا آماده کنید.

حتی ممکن است در مراحل اولیه این انکار گریبان خودتان را نیز بگیرد.

فراموش نکنید که این بیماری دارد آن کسی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که سال‌هاست به او عشق می‌ورزید.

ابتلای خودتان، همسرتان یا یکی از دوستان‌تان به بیماری الزایمر را کتمان نکنید و اطرافیان‌ را در جریان قرار بدهید.

احساسات خود را با یک مشاور روانشناس در میان بگذارید. یک مشاور می‌تواند شما را در تمیز واقعیت از احساسات یاری برساند.

با اقوام، دوستان یا مشاوران مستقر در مراکز مراقبت از بیماران الزایمری مشورت کنید.

اگر خود مبتلا به بیماری الزایمر شده‌اید و باید از خودتان مراقبت کنید، یک برنامه طولانی‌مدت تنظیم کنید تا در طول این مدت از هر لحاظ کم‌ترین آسیب به شما برسد و به آرامش دست یابید.

با اقوام، دوستان و دیگر کسانی که شما را در ایفای مسئولیت‌های دشوارتان یاری می‌کنند احساس نزدیکی کرده تا بتوانید از عهده کلیه مسایل و مشکلات روزمره بربیایید.

بیشتر بخوانید
آلزایمر | بخش اول : شروع و پیشرفت بیماری

خودتان را آماده کنید تا همه فعالیت‌های روزمره را مدیریت کنید: روزآمدکردن کلیه اسناد و مدارک مالی و درعین‌حال مراقبت تمام و کمال از یک بیمار مبتلا به الزایمر بسیار حایزاهمیت است.

اطلاعات خود را بروز نگه دارید!

همیشه در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به بیماری الزایمر باشید.

حتی برخورداری از یک دانش محدود و اندک می‌تواند کمک‌تان کند تا یاری‌رسان کسانی باشید که از بیمار مبتلا به الزایمر یا دیگر بیماری‌های مرتبط با تحلیل قوای ‌ذهنی مراقبت می‌کنند.

به‌دنبال پیشرفت بیماری، شما نیز با چالش‌های جدیدی مواجه خواهید شد.

بنابراین به شما توصیه می‌کنم نمودارهای فصل یک این نوشته ها را هرازچندگاهی مرور کنید.

ضمناً، با بخش محلی انجمن الزایمر در تماس باشید.

آن‌ها درخصوص تغییرات نامحسوسی که درنتیجه پیشرفت بیماری در هر یک از عملکردهای کلیدی مغز ایجاد می‌شود، اطلاعات کاملی در اختیار دارند و آن اطلاعات را به شما منتقل می‌کنند. (متاسفانه چنین بخش‌های محلی در ایران وجود خارجی ندارند.)

همیشه گوش‌به‌زنگ باشید و حواس‌تان باشد که در نزد فردی که از او مراقبت می‌کنید، چه چیزهایی مهم هستند.

شاید او بخواهد راجع به نکات مهم و حساسی نظیر مراقبت طولانی‌مدت یا تفویض اختیار با شما سخن بگوید. شاید بخواهد به شما بگوید چه مسایلی باعث نگرانی‌اش می‌شوند.

آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند
آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند

به خاطر داشته باشید که در این بیماری هر تغییری در یک مقطع زمانی مشخص‌شده ایجاد می‌گردد.

در خیلی از مواقع، این امکان وجود داردکه فردی که شما مراقبتش را بر عهده گرفته‌اید نخواهد خود را برای مراحل بعدی بیماری آماده کند.

اصلاً روی صحبت کردن درخصوص این‌گونه مسایل اصراری نداشته باشید، فقط بگذارید آن مرحله خاص به موقع خودش اتفاق بیافتد.

همچنین گاهی‌اوقات پزشک معالج به شما توصیه خواهد کرد که برخی گام‌ها باید برداشته شوند. هر زمان که موقعش شد، حتماً به توصیه‌های او عمل کنید.

ابتلا به بیماری الزایمر یا مراقبت از فرد بیمار اغلب باعث می‌شود که فرد سوال‌های زیادی از خود بپرسد. مثلاً:

«هدف من از زندگی کردن چیه؟ حالا باید چکار کنم؟ چطور می‌تونم تاحدممکن خلاقانه‌تر زندگی کنم؟»

در نزد کسی که مراقبت از یک بیمار الزایمری را بر عهده دارد، بسیار مهم است که شأن و مرتبه فرد مبتلا را مد نظر داشته باشد و همواره در جستجوی راه‌هایی برای ارج نهادن آن باشد.

آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند
آشنایی با مراحل ابتدایی و خفیف بیماری آلزایمر + فیلم مستند

به بیمار کمک کنید تا با استفاده از توانمندی‌هایی که هنوز از وجود آن‌ها برخوردار است، رشد کرده و بالغ شود. قبل‌از این‌که حرفی بزنید یا کاری انجام دهید، لحظه‌ای تأمل کرده و به خود بگویید:

«چه اتفاقی داره می‌افته؟ آیا کسی که دارم ازش مراقبت می‌کنم واقعاً ازروی‌عمد فلان کار رو انجام داد… یا فلان حرف رو زد… تا زندگی‌اش لحظه‌به‌لحظه با مشکل مواجه بشه… یا این‌که روند بیماری باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شه؟»

در نزد یک بیمار، تداوم کارهایی‌که قادر به انجامش می‌باشد و تاحدممکن می‌تواند آن را تجزیه و تحلیل کند بسیار اهمیت دارد.

پس لازم است دنبال راه‌هایی بگردید تا به‌واسطه آن‌ها قرار ملاقات‌ها، تماس‌های تلفنی و سایر فعالیت‌های روزمره یادتان بماند، و درنتیجه بتوانید با شرایط بوجودآمده دشوار مبارزه کنید.

هر انسانی‌، در سرتاسر حیاتش، باید با خسارات و تلفات زیادی روبرو شود، چه این تلفات ناشی از بیماری الزایمر باشد، و چه نباشد.

 

مستند زوال عقل چیست؟

بسیاری از مردم جهان یا خودشان تحت تاثیر عوارض انواع مختلف زوال عقل به ویژه «آلزایمر» هستند یا ممکن است در میان خانواده و آشنایان آن‌ها فردی وجود داشته باشد که به این بیماری مبتلا باشد.

زوال عقل چیست

برخی از افراد هم در سن جوانی مجبورند با این هولناک‌ترین بیماری قرن دست‌و‌پنجه نرم کنند.
در این برنامه با «آنجلا ریپن»، مجری ۷۱ ساله همراه می‌شویم تا با اسرار زوال عقل و عواقب آن آشنا شویم.


این نوشته در آینده نزدیک تکمیا خواهد شد. با ارائه نظرات خود در قسمت کامنت ها و دیدگاه ها به ما در غنی کردن این مطلب کمک کنید. چنانچه تجربه ای از ابتلای اطرافیان خود به بیماری آلزایمر دارید آن را در بخش دیدگاه ها با سایرین به اشتراک بگذارید…

TVmostanad
TVmostanad

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید. در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد. برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره تی وی مستند

ایده راه اندازی سایت تی وی مستند همزمان با راه اندازی شبکه manoto2 به ذهن ما رسید.

در همون روزهایی که شبکه منوتو ۲ بصورت ۲۴ ساعته فقط دمویی از مستند هایی که قرار بود در این شبکه پخش بشه رو نشون میداد.

برای همین از روز اول ما شروع به آرشیو کردن مستندهای این شبکه کردیم…

بقیه شو اینجا بخون…

آخرین مطالب بلاگ
گالیله و منظومه شمسی ناشناخته‌اش
گالیله و منظومه شمسی ناشناخته‌اش

گالیله سال ۱۵۶۴ میلادی در شهر پیزای ایتالیا دنیا آمد.

پدرش وینچِنتسو که موسیقیدان معروفی بود و از علم هم یک چیزهایی سرش می‌شد، گاه گداری بدش نمی‌آمد از آموزه‌های ارسطو ایراد بگیرد و آنها را مسخره کند.

این رفتار آقای گالیله جر و بحث زیادی راه می‌انداخت و او حسابی حال می‌کرد. معلوم می‌شود که گالیلئو عشق به دانش، اخلاق خروس‌جنگی و عشق به بحث و جدل را تا حدودی از پدرش به ارث برده بود.

بیشتر بخوانید »
manoto official website
سایت رسمی manoto

در این صفحه میتوانید به تمام اطلاعات بروزرسانی شده شبکه تلویزیونی manoto همچون جدیدترین فرکانس من و تو , پخش زنده من و تو ( live manoto ) , زمان پخش برنامه های من و تو و لیست سریال های شبکه من و تو دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید »
زمینشناسی به زبان ساده
فرآیندهای زمین شناختی

در این نوشته, در ادامه مقاله “زمین شناسی : از پوسته تا هسته” به فرآیندهای زمین شناختی پرداخته و آنها را مورد به مورد بررسی خواهیم نمود.

بیشتر بخوانید »
ساختمان‌های جن زده : محل تردد ارواح + فیلم مستند
ساختمان‌های جن زده : محل تردد ارواح + فیلم مستند

معمولاً محل تردد ارواح، خانه قبلی متوفی یا محلی است که او مرده است. ولی گاهی مکان‌هایی که مورد علاقه او بوده یا خانه کسی که باعث مرگ زود هنگام او شده, مورد تردد روح قرار می‌گیرد. به این مکان ها ساختمان های نفرین شده میگویند.

بیشتر بخوانید »
لئوناردو داوینچی, نابغه یا نقاشی هنرمند
لئوناردو داوینچی و زندگی پر رمز و راز او!

در این نوشته، می‌توانید با تمام اتفاقات هیجان‌انگیز و داستان‌های حیرت‌آور زندگی کسی آشنا شوید که در درجۀ اول، او را بزرگ‌ترین مخترع جهان تا به امروز می‌دانیم.
همچنین در این نوشته، می‌توانید با اختراعات باور‌نکردنی لئوناردو داوینچی آشنا شوید که صدها سال بعد ساخته شدند. در بعضی از قسمت‌ها نیز، با نگاه کردن به نقاشی‌ها می‌توانید بفهمید که چگونه می‌توان یک شاهکار هنری خلق کرد

بیشتر بخوانید »
مستند این رل ساخته شمقدری از تی وی مستند
این رل | نقد و حاشیه های مستند جنجالی شمقدری + لینک دانلود

مستند این رل اخیراً توسط مؤسسه آرمان مدیا و به کارگردانی حسین شمقدری منتشر شده است. این مستند جنجالی و پر حاشیه, داستان جوانی مذهبی برای ر‌هایی از نیاز‌های جنسی را روایت می‌کند. در ادامه با تی وی مستند همراه باشید تا این فیلم را از زوایای گوناگون بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید »
یونان شناسی از صفر تا صد + فیلم مستند
یونان شناسی از صفر تا صد + فیلم مستند

در این نوشته میبینیم چگونه لپ‌گُلی‌‌های‌ یونانی بنیانگذار نخستین حکومت دمکراسی‌ در جهان شدند؟ برای آشنایی با تاریخ تمدن یونان همراه با معرفی بهترین فیلم های مستند درباره تاریخ یونان باستان با ما همراه باشید!

بیشتر بخوانید »
درمان وسواس فکری به کمک این ابزارها
وسواسی ها بخوانند: ۵ – درمان وسواس فکری به کمک این ابزارها

شما می‌توانید برای نه گفتن به وسواس فکری که آزارتان میدهد, از ابزار‌هـای خاصی استفـاده کنید. هر قدر، بیشتر از این ابزار‌ها استفاده کنید، عملکرد بهتری خواهند داشت.
پس بیایید آموزش ابزار‌ها را شروع کنیم تا انرژی شما سرجایش بازگردد!

بیشتر بخوانید »
اعتقاد به شیاطین و ارواح در آیین و رسوم مختلف
اعتقاد به شیاطین و ارواح در آیین و رسوم مختلف

‌اعتقادات کهن در مورد شیاطین, ارواح و اشباح الهام‌بخش بسیاری از مراسم متنوعی بوده است که امروزه هم در جوامع بدوی و هم در جوامع پیشرفته‌تر برگزار می‌شود. گر چه قرن‌هاست دیدگاه ما از دین و علوم دچار تغییرات وسیعی شده ولی این اعتقاد که بعضی از ارواح بعد از مرگ روی زمین باقی می‌مانند هنوز به قوت خودش باقی است.

بیشتر بخوانید »
فلزیاب چیست و چگونه کار میکند
فلزیاب چیست و چگونه کار می‌کند؟

فلزیاب‌ها اکنون وارد بخشی از زندگی ما شده‌اند.
آن‌ها در فرودگاه‌ها، ساختمان‌های اداری و زندان‌ها به کار می‌روند تا کسی نتواند با اسلحه وارد این مکان‌ها شود.
در این بخش، ما دربارۀ فلزیاب‌ها و فناوری به کار رفته در آن‌ها بحث خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید »
ایران باستان
کامل ترین تاریخ ایران باستان + فیلم مستند

گستره امپراتوری‌ ایران باستان در اوج عظمت خود بیش‌تر منطقه‌ای‌ را که امروز خاور نزدیک یا خاورمیانه می‌‌گویند شامل می‌‌شد و از غرب سواحل دریای‌ مدیترانه و از شرق تا مرزهای‌ هندوستان را در بر می‌‌گرفت. در این میان سرزمین اصلی‌ ایران ویژگی‌ بیش‌تری‌ داشت و شامل ناحیه‌ای‌ می‌‌شد که امروزه ملت ایران در آن سکونت دارد.

بیشتر بخوانید »
آلزایمر و مراحل پیشرف آن
آلزایمر | بخش اول : شروع و پیشرفت بیماری

در این سری نوشته ها؛ به بررسی بیماری آلزایمر و مراحل مختلف پیشروی آن خواهیم پرداخت و بهترین روش های پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر را معرفی خواهیم کرد. در ادامه با تی وی مستند همراه باشید…

بیشتر بخوانید »
کامل ترین مقاله درباره مصر به زبان ساده
تمدن پر رمز و راز مصر باستان + فیلم مستند

مصریان چیزهای‌ بسیاری‌ به جامعه‌ی بشری‌ آموختند. آنها کشاورزانی‌ فوق‌العاده بودند، درباره‌ی آبیاری‌ و کانال‌کشی‌، اطلاعات و تجربیات بسیاری‌ داشتند. آنها بنیان‌گذار نخستین معابد ـ به مفهوم کلاسیک ـ بودند، ابداع‌کننده‌ی نخستین تقویم خورشیدی‌ جهان بودند (تقویم آنها با تغییراتی‌ اندک حتی‌ امروزه نیز قابل استفاده است) و مهم‌تر از همه مصریان نخستین جماعتی‌ بودند که دریافتند چگونه برای‌ استفاده‌ی نسل‌های‌ آینده سخنان خود را مکتوب کنند. در جهانی‌ که حرف بخشی‌ از باد هوا تلقی‌ می‌‌شد و ارزش ثبت کردن نداشت، این اختراع مصریان کم از کشف آتش نداشت.

بیشتر بخوانید »
اختلال وسواس فکری کودکان
وسواسی ها بخوانند: ۴ – اختلال وسواس کودکان

در این نوشته با اختلال وسواس کودکان , علت ها و راه های درمان آن به زبان ساده آشنا خواهیم شد.
چرا بچه‌ها دچار اختلال وسواسی ـ اجباری می‌شوند؟
شکل های بروز اختلال وسواس در کودکان چگونه است؟
نحوه عملکرد سیستم پیغام دهی در اختلال وسواس کودکان و علل به وجود آمدن اختلال وسواس کودک چیست؟

بیشتر بخوانید »
روح چیست وو چگونه ارواح را احضار کنیم
روح و ارتباط با ارواح + فیلم مستند

کلمه روح بلافاصله تصور خاصی را در اذهان اکثر مردم به وجود می‌آورد و اگر چه شواهد زیادی برای اثبات وجود روح موجود نیست اما این باور عملاً بخشی از اعتقادات هر فرهنگی در جهان را تشکیل می‌دهد. ولی به ‌راستی روح چیست؟

بیشتر بخوانید »
قطار سریع السیر
قطار سریع السیر

شما در این بخش یاد خواهید گرفت که نیروی الکترومغناطیس چگونه کار می‌کند و چگونه قطار سریع السیر از این نیرو جهت حرکت خود استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید »
ارسطو و موجودات ماه نشین او
ارسطو و موجودات ماه نشین او!

ارسطو جزء اولین متفکرهای دانشمند مسلک بود و برای همین کارهای زیادی کرد: فیزیک و زیست‌شناسی را اختراع کرد (هرچند که باز هم به آنها می‌گفتند فلسفه!)، روش استدلال را متحول کرد و علاوه بر اینها، به کیهان‌شناسی، سیاست، کانی‌شناسی و شیمی هم سرک کشید. یک مقدار از وقتش را هم صرف نوشتن درباره ورزش کرد و یک چیزهایی هم درمورد لوازم آرایش نوشت.

بیشتر بخوانید »
اختلال وسواسی- اجباری
وسواسی ها بخوانند: ۲ – اختلال وسواسی- اجباری

اختلال های وسواسی – اجباری، افکاری هستند که بار‌ها و بار‌ها به ذهن شما می‌آیند. شما نمی‌خواهید به آنها فکر کنید اما آنها به هر حال به ذهن شما می‌آیند و باعث می‌شوند که شما عصبی شوید یا احساس بدی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید »
انسان اولیه از تکامل تا پیدایش دین و مذهب
انسان اولیه از تکامل تا پیدایش دین و مذهب

ما در مورد انسان‌‌ اولیه چیزهای‌ خیلی‌ کمی‌ می‌‌دانیم، یعنی‌ حقیقتش تقریباً هیچ چیزی‌ نمی‌‌دانیم. نه نوشته‌ای‌ از آنها به یادگار مانده و نه حتی‌ تصویری‌. تمام دانسته‌های‌ ما، تنها حدس و گمان‌هایی‌ هستند بر پایه‌ی یافته‌های‌ باستان‌شناسان.

بیشتر بخوانید »
اختلال وسواسی- اجباری
وسواسی ها بخوانند: ۱ – دور ریختنی ها

برای یک لحظه چشمانتان را ببندید و خانه‌ی خود را در ذهن تصور کنید. در تمام اتاق‌ها قدم بزنید و تمام وسایل دور ریختنی را که می‌بینید بشمارید. در مورد آشپزخانه، اتاق‌ خواب، دستشوئی، حمام و تمام اتاق‌های خانه فکر کنید.

بیشتر بخوانید »
رادیو چگونه کار میکند؟
رادیو چگونه کار میکند؟

امروزه ما دربارۀ تلفن همراه، دوربین‌های کنترلی، رادیو FM، سیستم‌های کنترل از راه دور، GPS، ارتباطات ماهواره‌ای و هزاران فناوری دیگر مطالبی می‌شنویم که همۀ آن‌ها از امواج رادیویی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید »
موتور الکتریکی چیست و چگونه کار میکند؟
موتور الکتریکی چیست و چگونه کار میکند؟

موتور الکتریکی تقریباً همه جا هستند! داخل وسایل برقی خانۀ شما، مثل آب میوه‌گیری، یخچال، ماشین لباسشویی، ضبط صوت، سشوار و ده‌ها وسیلۀ دیگر از این موتورها استفاده شده است. با ما همراه باشید تا ببینید این موتورها چگونه کار می‌کنند؟

بیشتر بخوانید »
زنگ اخبار چیست و چگونه کار میکند
زنگ اخبار چیست و چگونه کار میکند؟

سیستم کار زنگ اخبار براساس قوانین پایۀ الکترومغناطیس است. ما در این بخش نگاهی به نحوۀ کار این وسیله خواهیم انداخت تا ببینیم که چگونه جریان الکتریکی را به صداهای مختلف تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید »
الکتروسیته
تسلا، پدر ارتباطات بی‌سیم

وقتی به یک مخترع فکر می‌کنید، تصویر چه کسی به ذهن می‌آید؟ برای خیلی از مردم آن شخص توماس ادیسون است. اما برای عده‌ای دیگر- به خصوص افرادی که به نوعی با اختراع سروکار دارند این شخص نیکولا تسلا است. او برای خیلی‌ها یک قهرمانی واقعی است: ایلان ماسک حتی خودروی مشهورش را به اسم او نام‌گذاری کرد.

بیشتر بخوانید »
جریان الکتریکی و الکترومغناطیس به زبان ساده
جریان الکتریکی و الکترومغناطیس به زبان ساده

با عبور دادن جریان الکتریکی از سیم، حول آن یک میدان مغناطیسی به وجود می‌‌آید. با استفاده از همین مفهوم ساده صدها وسیله‌ای را که امروزه با آن‌ها سر و کار داریم، ساخته شده‌اند. وسایلی مانند: آب‌میوه‌گیری، تلویزیون، ویدئو، تلفن، ضبط‌صوت، بلندگو، زنگ اخبار، دیسک‌های مغناطیسی و…

بیشتر بخوانید »
زمین شناسی از پوسته تا هسته
زمین شناسی از پوسته تا هسته!

زمین شناسی (Geology) از واژه یونانی Geo به معنی زمین و Logos به معنی علم گرفته شده و در واقع علم مطالعه زمین است. زمین‌شناسی دانش شناخت زمان و چگونگی پیدایش زمین و تکامل آن، مواد تشکیل‌دهنده، ساختارها و رویدادهایی مانند کوهزایی و تشکیل اقیانوس‌ها و همچنین پیدایش جانداران در طول تاریخ آن است.

بیشتر بخوانید »
تربیت کودک با جو فراست، متخصص تربیت فرزند
تربیت کودک با جو فراست، متخصص تربیت فرزند

در این نوشته میخواهیم در کنار معروف ترین متخصص تربیت کودک، جو فراست, نویسنده کتاب “مادر کافی” رفتار با کودک خود را بیاموزیم و به عنوان یک پدر و مادر نمونه تربیت فرزند خود را به بهترین شکل انجام دهیم!

بیشتر بخوانید »
دایناسور شناسی
دایناسور شناسی به روش تی وی مستند!

این مقاله مانند سایر نوشته های سایت تی وی مستند، همواره با جدیدترین اطلاعات در مورد دایناسورها بروز رسانی میگردد. نظرات خود را درباره این موجودات غول پیکر با ما در میان بگذارید و برامون بنویسید دوست دارید در بروزرسانی های بعدی؛ چه اطلاعاتی درباره دایناسورها را برایتان بازگو نماییم.

بیشتر بخوانید »
جنگ های جهانی
هرچیزی که باید درباره جنگ جهانی اول و دوم بدانید!

جنگ های جهانی اول و دوم به مجموعه نبردهایی گفته می‌شود که در آن اکثر کشورهای جهان به‌نوعی درگیر شدند.
این اصطلاح معمولاً اشاره به دو جنگ بین‌المللی دارد که در طول قرن ۲۰ رخ‌داده است یعنی:
جنگ جهانی اول (۱۹۱۴-۱۹۱۸) و جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵)

بیشتر بخوانید »
دانلود در جستجوی نازی ها با دوبله فارسی
آدولف هیتلر از تولد تا مرگ

در خصوص آدولف هیتلر سخن فراوان است. اما در این مقاله که قصد داریم آن را به طور متناوب منتشر و بروز رسانی نماییم میخواهیم از تمام اسناد و داده‌های موجود بهره بگیریم.

همچنین در این مقاله با بررسی مستندها و مدارک واقعی؛ درک درستی را نسبت به شخصیت این فرد و کنش‌های او که منجر به تغییرات بزرگی در ساختارهای سیاسی؛ علمی و حتی جغرافیایی گشت؛ را به دست خواهیم آورد.

بیشتر بخوانید »
آشنایی با تاریخ آمریکا
تاریخ آمریکا از ابتدا تا امروز

می گویند تاریخ آمریکا به حدودا ۴۰۰ سال پیش باز می گردد و سالی که این کشور به رسمیت شناخته شد، ۱۷۷۶ بود؛ البته بدون شک این کشور به عنوان زیستگاه انسان ها و بشر، قدمت بسیار بیشتری دارد و ۴۰۰ سال در برابر این قدمت عدد چندان زیادی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید »
فرازمینی ها
حقایقی درباره فرازمینی ها

فرازمینی ها موجوداتی هستند که همواره بخش بزرگی از ذهن بشر را مشغول کرده و سوالات بی شماری درباره آن ها وجود دارد؛ البته دلایل و نشانه های بسیار زیادی برای اثبات وجود فرازمینی ها وجود دارد که در این مقاله، برخی از آن ها را به شما می گوییم.

بیشتر بخوانید »
ماورالطبیعه
ماورالطبیعه چیست

ماورالطبیعه به مسائلی گفته می شود که مردم و بشر در طول این سال ها، هیچ توجیه علمی برای آن نداشتند و نمی توانستند آن را درک کنند؛ فرا گیتی، نام دیگر ماورالطبیعه است که در این مقاله، اطلاعاتی را درباره آن به شما کاربران گرامی، ارائه می کنیم.

بیشتر بخوانید »
دانلود مستند سیاره ها - 1 از مجموعه سیاره ها با دوبله شبکه منوتو
دانلود برترین فیلم های مستند نجوم , فضا و سیاره ها

در این مقاله بهترین مستند ها در زمینه نجوم , کیهان و فضا را به شما معرفی خواهیم کرد. این لیست با مستند سیاره ها شروع میشود. به مرور کامل تر شده و همواره جدید ترین مستند ها به ابتدای آن اضافه خواهند شد.

بیشتر بخوانید »
زندگی آلبرت اینشتین
نابغه – فیلم زندگی انیشتین

مستند نابغه در قالب یک سریال جذاب به بررسی زندگی پرفراز و نشیب یک فیزیکدان می پردازد که بعدها تبدیل به سمبلی با نام آلبرت انیشتین می شود. انیشتین که انسانی شدیداً مستقل، به طور مادرزادی باهوش و بی اندازه کنجکاو بود نگرش انسان ها را نسبت به عالم هستی تغییر داد.
متعاقباً، این برنامه تلویزیونی دید ما را نسبت به انیشتین تغییر خواهد داد. از دستاوردها و شکست های اولیه انیشتین در دنیای آکادمیک گرفته تا جستجوی عاطفی او در پی عشق و روابط انسانی، این روایت داستانی زیبا تصویری از آلبرت انیشتین واقعی با وجود پیچیدگی های شخصیتی او ترسیم خواهد کرد.

بیشتر بخوانید »
مروری بر مستند “ردپای هیتلر”
مروری بر مستند “ردپای هیتلر”

آیا واقعاً هیتلر در پناهگاه برلین درگذشت؟ مستند ردپای هیتلر این موضوع را بررسی میکند.

مجموعه مستند شکار هیتلر شواهد جدیدی را منتشر می کند که نشان می دهد هیتلر در سال ۱۹۴۵ مرگ را فریب داد و به آمریکای جنوبی فرار کرد.

بیشتر بخوانید »
ریور فینیکس
ریور فینیکس | زندگی خصوصی تا مرگ پرحاشیه بر اثر مصرف کوکایین + فیلم

ریور فینیکس نامزد دریافت جایزه اسکار و بازیگر جوان آینده داری بود که در سن ۲۳ سالگی در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر درگذشت. در ادامه با زندگینامه این ستاره سینما آشنا شده و در یک فیلم مستند علل مرگ زود هنگام او را بررسی میکنیم.

بیشتر بخوانید »
دانستنی های راه افتادن کودک به همراه فیلم
اگر نگران راه افتادن کودک خود هستید بخوانید!

معمولا همه پدر و مادرها , از لحظه تولد فرزند و حتی مدتها قبل از آن , همواره با سوالاتی درخصوص مراحل رشد کودک و نحوه صحیح مراقبت از نوزاد مواجه هستند. ما در این نوشته به سوالات والدین در رابطه با زمان بندی رشد کودکان پاسخ خواهیم داد.

بیشتر بخوانید »
ارتباط سریع با ما!

همین الان میتونی روی دکمه بالا کلیک کنی و سوالاتت رو درباره آرشیو مستندها از ما توی واتساپ بپرسی!